Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Nowosci » Czy Kraków będzie droższy od innych polskich miast ?

Czy Kraków będzie droższy od innych polskich miast ?

autor: natalia11 | artykuł do pobrania

zamieszczono: 09.06.2011 15:33, przeczytano razy: 1948, słów: 531


W ostatnim czasie media przedstawiają publicznie sprawę licznych podwyżek jakie czekają mieszkańców Krakowa. Okazuje się, że prezydent Jacek Majchrowski opowiada się za wzrostem m.in. podatku od nieruchomości i czynszów za mieszkania komunalne. Przeciwni temu pomysłowi okazali się radni PO, którzy wyraźnie wymagają lepszego rozwiązania.


Jak informują dalej media, Majchrowski planuje również podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej i opłat za parkowanie w centrum Krakowa. Należałoby podobnie w przyszłości dopłacić więcej za wodę, ścieki i wywóz śmieci. Prezydent także za zwiększeniem cen za żłobki oraz przedszkola. Eksperci oceniają, że w niektórych sytuacjach opłaty mogą wzrosnąć do najwyższego akceptowalnego poziomu.

Sugestia podwyżek bezpośrednio związana jest ze wzrastającym długiem publicznym Krakowa. Wprowadzając podwyżki spodziewać się można około 140 mln zł, co doprowadzi do zminimalizowania długu publicznego Krakowa. Regionalna Izba Obrachunkowa informuje, że zadłużenie może w krótkim czasie przewyższyć dozwolony próg 60 procent. Warto tutaj dodać, że na początku roku weszło w życie rozporządzenie ministra finansów Jacka Rostowskiego, które ogranicza gminom możliwość zadłużania się.

Monika Chylaszek, rzeczniczka prasowa prezydenta Majchrowskiego uważa, że w podobnej sytuacji znalazło się wiele innych samorządów i nie jest to etycznym posunięciem ze strony rządu. Z tego powodu też, prezydent zapowiedział zaskarżenie rozporządzenia do Trybunału Konstytucyjnego.
Prezes małopolskiej RIO - Janusz Kot stwierdził, że Kraków może obniżyć wydatki albo podnieść dochody, a na pożyczenie pieniędzy nie ma mowy. Najistotniejsi przedstawiciele miasta twierdzą pomimo tego, że nie będą rezygnować z żadnych inwestycji, tym bardziej że na wszystkie zdobyło unijne pieniądze. Radny Andrzej Hawranek z komisji budżetowej sądzi jednak, że Kraków musi zdobyć więcej pomocy materialnej.

Okazuje się, że, rynek nieruchomości w Krakowie jest jednym z najdroższych w Polsce i jak wskazują statystyki przewyższa nawet Warszawę. Za apartamenty w Krakowie zapłacić należy często 728 000 zł za 111 m2 w niezbyt interesującej dzielnicy Krakowa, jaką jest Nowa Huta. Ceny w centrum za to są znacznie większe, szczególnie ze względu na lokalizację niż na standard. W czasie majowej konferencji prasowej pojawiło się kilka jeszcze propozycji podwyżek dla Krakowa. Zaplanowany jest 30.procentowy przyrost cen czynszów za mieszkania komunalne. Ponadto korzystanie z cmentarzy i urządzeń cmentarnych podobnie ulegnie podwyżce o kilkaset złotych za 30-letni tytuł do kwatery na cmentarzu także wróci podatek od psów, ok. 50 zł na rok. Przekształceniu ulegnie też strefa płatnego parkowania i przy wielogodzinnym parkowaniu cena urośnie o 1 zł, a szczególnym celem uchwały jest powiększenie strefy o Grzegórzki. Woda i ścieki wrosną z 7,45 zł za kubik do ponad 8 zł oraz cennik biletów komunikacji miejskiej. Przewiduje się też usunięcie gminnego becikowego i pobierana będzie opłata od najcięższych pojazdów, która wzrośnie o koszt inflacji od roku 2008 podwyższony o 3 procent. Jak widać życie w Krakowie nie należy i nie będzie należeć do najtańszych, szczególnie mieszkania, apartamenty czy też jedzenie. Zanim podejmiemy decyzję o przeprowadzce do tego jakże uroczego miasta, zastanówmy się nad korzyściami i minusami jakie nas czekają mieszkając w Krakowie na stałe, po to by uniknąć problemów.

o Autorze

Natalia L.powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader