Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Prawa człowieka

autor: apgreff | artykuł do pobrania

zamieszczono: 06.03.2013 16:10, przeczytano razy: 1059, słów: 369


Prawa człowieka są bezpośrednim prawem każdego pojedynczego członka ludzkiej społeczności jak i obowiązkiem wspólnoty państwowej w stosunku do owej jednostki.


Oznacza to że są one również w jakimś stopniu obowiązkiem człowieka w stosunku do każdego innego. Także z tego powodu jest istotne, by prawa człowieka były rozumiane w sposób uniwersalny, czyli aby pewne sformułowania uznać za obowiązujące każdą wspólnotę polityczną. Obsługa prawna DMS realizuje zatem prawo każdej osoby do otrzymania prawnego wsparcia. Ochroną praw człowieka zajmują się rozmaite pozarządowe organizacje międzynarodowe.

Jedną z nich jest Amnesty International licząca ponad milion członków niemalże we wszystkich krajach świata i zorganizowanych w ponad 4 tysięcy grup. Od powstania w 1961 roku Amnesty International ma powierzać małym lokalnym grupom swoich członków troskę o więźniów sumienia (którzy się nie uciekają do przemocy) z krajów które się miedzy sobą różnią i są różne od tego, z którego pochodzą członkowie grupy.

Inny ważny rodzaj działalności to wysyłanie misji na miejsce w celu sprawdzenia prawdziwości wypadków naruszania praw człowieka, brania udziału w procesach, a także inne podobne przedsięwzięcia. Działalność która prowadzi się wykorzystując prasowe kampanie ma także istotne znaczenie. Kolejna ważna organizacja, chociaż mniej znana z mediów, to Międzynarodowa Komisja Prawników, założona w 1952 r. z siedzibą w Genewie.

Prowadzi ona konsultacyjną działalność przy międzynarodowych traktatach (jak na przykład w 1981 roku przy opracowywaniu Afrykańskiej Karty Praw Człowieka i Narodów); równocześnie dokonuje wizyt w rozmaitych krajach przedstawiając ich rezultaty lokalnym władzom i bierze udział w zebraniach międzynarodowych organizacji. W odróżnieniu od Amnesty International nie zajmuje się pojedynczymi przypadkami ani też indywidualnymi odwołaniami.

Oprócz tego istnieje wiele innych stowarzyszeń które mocna są związane z rozmaitymi krajami - np. Human Rights Watch w USA lub tez Międzynarodowa Liga na rzecz Praw Narodów. Wszystkie te organizacje stanowią dowód na znaczne oddolne zainteresowanie problemem praw człowieka, jakie wykazują pojedynczy obywatele lub grupy opiniotwórcze. Te organizacje prowadzą niezastąpioną działalność, która polega na podstawowej edukacji społecznej.

o Autorze

Bartosz Góreckipowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader