Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Ludzie » Kobiety » Samopoczucie w 2 trymestrze ciąży

Samopoczucie w 2 trymestrze ciąży

autor: linkbaby | artykuł do pobrania

zamieszczono: 10.06.2011 10:26, przeczytano razy: 604, słów: 519


Drugi trymestr ciąży jest czasem, podczas którego kobieta może wreszcie odpocząć. Można powiedzieć, że kobieta wtedy odżywa na nowo, czuje się również coraz lepiej.


To wtedy zaczynają powoli ustępować typowe dla ciąży objawy - mdłości czy zmęczenie. Nadal pozostają jednak huśtawki nastroju, za które odpowiedzialne jest zwiększenie poziomu hormonów w organizmie ciężarnej. Jest to czas, kiedy to przyszła mama zaczyna postrzegać świat inaczej, bardziej pozytywnie. Zaczyna pięknieć, świat dookoła zdaje się być lepszy niż dotychczas, a to wszystko za sprawą coraz lepszego samopoczucia, które pozwala jej cieszyć się jej błogosławionym stanem.

4 miesiąc ciąży to prawie połowa. Jest to przełomowy moment, ponieważ często podczas USG połówkowego wykonywanego ok. 20 tygodnia ciąży, można określić płeć dziecka. Dzięki temu można zacząć już zakupy związane z ubrankami i pokojem dziecięcym. Zdarza się jednak, że dziecko prawie do końca ciąży będzie się obracać podczas badania w taki sposób, że ciężko będzie dostrzec jego płeć. W czwartym miesiącu ciąży brzuch zaczyna intensywnie rosnąć i jest to odpowiedni czas, aby zakupić ubrania ciążowe. Narządy wewnętrzne dziecka są już w większości ukształtowane i powoli przygotowują się do roli, którą będą pełnić, kiedy maluszek przyjdzie na świat. Czy poczułaś już pierwsze kopnięcia swojego dziecka? U kobiet będących w ciąży, pierwsze ruchy zazwyczaj odczuwa się po 20 tygodniu ciąży, jednak u wieloródek jest to możliwe znacznie wcześniej, bo nawet w 16 tygodniu ciąży.

Z biegiem czasu i rozwoju drugiego trymestru ciąży, należy pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa, ponieważ kobieta w ciąży jest szczególnie narażona na próchnicę. Organizm potrzebuje w tym okresie więcej wapnia niż dotychczas, a jeśli nie dostaje ich w pokarmie, czerpie je z zębów oraz z kości. 5 miesiąc ciąży wymaga większej ilości płynów, niż normalnie. Należy pić wodę i soki owocowe (najlepiej rozcieńczone z wodą) oraz warzywne, a kawę i herbatę ograniczyć do minimum. To ważne, ponieważ płyny te oraz sól zatrzymują wodę w organizmie, co może powodować puchnięcie kończyn i związane z tym nieprzyjemne dolegliwości. Jeśli w 4 miesiącu ciąży nie czułaś jeszcze ruchów dziecka, teraz już na pewno masz za sobą pierwsze bulgotanie i delikatne ruchy odczuwalne w dolnej części brzucha.

6 miesiąc ciąży jest czasem, w którym można wstępnie oszacować datę porodu. Dziecko zaczyna przybierać coraz bardziej na wadze, może również przydarzyć się mu czkawka - nie ma się jednak czym martwić jeśli trwa ona nawet 20 minut, gdyż dla nienarodzonego jeszcze dziecka czkawki nie są tak uciążliwe jak u dorosłych. Szósty miesiąc ciąży to także czas, podczas którego należy się udać do ginekologa i przeprowadzić badania, między innymi sprawdzające ułożenie łożyska. Bardzo istotne są regularne wizyty, ponieważ lekarz zaleci sposób odżywania, a także zaproponuje tryb życia.

o Autorze

Weronika - przyszła mama i redaktorkapowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader