Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Ludzie » Dzieci » W co się bawić, czyli zabawy dziecięce zimą

W co się bawić, czyli zabawy dziecięce zimą

autor: mentos | artykuł do pobrania

zamieszczono: 13.12.2011 20:09, przeczytano razy: 1044, słów: 581


Zbliża się koniec roku i nadchodzi upragniona przez wszystkie małe dzieci zima. Pojawiający się za oknem, biały, puszysty i piękny śnieg zachęca do szalonej zabawy. Jednak zima, to nie tylko śnieżne szaleństwo. Podpowiemy ci jak zapewnić wspaniałą zabawę dla dzieci nie tylko na dworze, ale także w domowym zaciszu.


Organizując maluchom zabawę na śniegu, podczas spaceru czy na podwórku, pamiętaj o ciepłym ubraniu. Każdy maluch powinien mieć na sobie ciepły kombinezon, szalik, czapkę i rękawiczki. Nie przesadzaj jednak z ciepłym ubiorem, aby nie przegrzać dziecka, które w czasie zabaw z pewnością nie zmarznie. Do podstawowych śnieżnych zabaw należy bitwa na śnieżki, która może być połączona z budową śnieżnej fortecy. Możecie ćwiczyć także celność rzutów malucha, wyznaczając mu punkt, w który ma kierować swoje śnieżne kule (np. pień drzewa, słupek od huśtawki).

Doskonałą zabawą dziecięcą jest także lepienie bałwana, którego koniecznie musicie ubrać w czapkę i szalik oraz przyozdobić guziczkami, oczkami i marchewkowym nosem. Jeśli lepienie bałwana już się wam znudziło, postarajcie się stworzyć śnieżnego zwierzaka, dinozaura, słonia czy żyrafę. Pozwólcie zadziałać wyobraźni. Dla małych odkrywców i tropicieli idealną zabawą podczas spaceru będzie tropienie śladów zwierzątek oraz obserwowanie przez lupę spadających płatków śniegu, które wyraźnie się od siebie różnią. Żadna śnieżna zima nie może przejść bez jazdy ślizgach czy nartach. Możecie udać się też na lodowisko, co będzie dla przedszkolaka dużą atrakcją. Jednak nawet zwykłą drogę do przedszkola dobrze jest urozmaicić przewożąc malucha sankami. Pamiętaj, aby pilnować podczas zabaw czy dziecko nie jest zbytnio rozgrzane i spocone, a także czy jego rękawiczki nie przemokły. W takich sytuacjach łatwo o przeziębienie.

Jeśli pogoda zrobiła się zbyt mroźna i wietrzna na zimowy spacer i zabawy na śniegu, koniecznie zorganizuj zabawy dla dzieci w domu. W zależności od dziecięcych upodobań, może to być wykonywanie przeróżnych prac plastycznych, stroików świątecznych i dekoracji. Pole do popisu macie duże. Używajcie masy solnej, plasteliny, modeliny, kredek, farb i kolorowego papieru i bibuły. Namów dziecko, aby odtworzyło krajobraz widziany za oknem na kartce papieru. Pobawcie się w patchworkowe wycinanki i wydzieranki z różnych materiałów, papierów, koralików. Naprawdę możecie wszystkiego spróbować, a efekt was zaskoczy. Maluch obserwował płatki śniegu, które spadały na jego rękawiczki. Wie, że wyglądają one różnie i każda jest inna. Powycinajcie z białego papieru takie śnieżynki i przyozdóbcie nimi okienną szybę.

Dla ruchliwych i aktywnych dzieci dobrą zabawą będzie odbijanie balonika różnymi częściami ciała. Utrudniaj zabawę wyznaczając zasady. Niech maluch odbija balonika tylko nosem lub tylko kolanem. Dla małych tancerzy zorganizuj konkurs tańca lub zabawę w woskowe figury. Dzieci tańczą w rytm muzyki, a po jej ustaniu muszą stanąć w przedziwnych, nieruchomych figurach, niczym z wosku. Zabawą rozwijającą wyobraźnię jest odgrywanie scenek teatralnych. Zbudujcie małą scenę z kurtyną. Namów dzieci na stworzenie kukiełek lub użyjcie maskotek i lalek. Maluchy przedstawiać będą znane im baśnie dla dzieci lub wymyślane na prędce scenki. Gdy zbliża się wieczór i sen, po całodziennych zabawach przychodzi czas na odpoczynek i wyciszenie. Opowiedz lub przeczytaj bajkę, wyciągnij rodzinny album. Dziecko będzie zaskoczone tym, jak domownicy zmieniali się, że mama i tato też byli dziećmi. Z każdym zdjęciem związana jest jakaś historia, która z pewnością zainteresuje malucha.

o Autorze

N.I.powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader