Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Ludzie » Dzieci » Dlaczego warto posłać dziecko do przedszkola?.

Dlaczego warto posłać dziecko do przedszkola?.

autor: abiplus_poznan | artykuł do pobrania

zamieszczono: 23.02.2015 13:50, przeczytano razy: 430, słów: 333


Przedszkole pozwala dzieciom lepiej się wdrożyć w późniejszą sytuacje wczesnoszkolną. W przedszkolu dzieci poznają prawdziwy świat nie ten idealny stworzony przez troskliwych rodziców. Tu dziecko przestaje być ”pępkiem świata”.


Uczą się współdziałania, rówieśników, pomagania innym, akceptacji słabszych. Jest jednym z wielu, wiec stara się określić i umocnić swoją pozycje grupie. Chce nie „być gorszym do reszty”, a więc sprząta swoje miejsce po zabawie, zjada rzeczy nie jadalne, wykonuje czynności samoobsługowe.

            Jeszcze ważniejsze staje się to w przypadku dzieci z dysfunkcjami. Posłanie dziecka do specjalnego punktu czy przedszkola dla dzieci z autyzmem daje im szanse na lepszy start.

Dzieci w przedszkolu muszą się dobrze bawić i rozwijać

W przedszkolu dzieci uczą się kształtować pozytywna samoocenę, umiejętności wyboru akceptacji do zmian. Drogą do sukcesu maluchów jest dbanie o umysł dziecka. Chodzi o to by było w stanie w przyszłości odnieść sukces nie zależnie od dziedziny jaką wybierze. I tu już jest nasza rola rodzica do jakiej placówki poślemy pociechę. Jest wiele koncepcji edukacyjno- wychowawczych wg których opiekunowie później będą kształtować nasze dzieci.

Jedną z nich jest koncepcja Jaspera Julla wg której dzieci do 5 roku życia nie tyle potrzebują wychowania, co przyjaznego przewodnictwa.

Założeniem u podstaw jest to ¸że dzieci postępują w sposób sensowny i celowy. Rolą dorosłego jest: dotrzeć do jego potrzeb, zrozumieć jego zachowanie. Nauczyć go jak radzić sobie ze sobą, światem i innymi ludźmi. Dać dziecku poczucie siły sprawstwa. By można było to zadanie zrealizować potrzebne jest tzw. przedszkole kompetencyjne.

Opiera się ono na 3 filarach: kompetentnej kadrze, kompetentnych rodzicach i kompetentnych dzieciach.

1 Kompetentna kadra : uczy dzieci przygotowania konkretnych rzeczy (wspólnego przygotowania posiłków w tym obierania warzyw czy zdobienia kanapek)

2 Kompetentni rodzice: uczestniczący w rozwoju dziecka tzn. świadomi tego co dzieje się w przedszkolu, czego dziecko uczy się każdego dnia. Rozwijają i pobudzają nowo zdobyte umiejętności w domu.

3 Kompetentne dziecko: zdobywające nowe umiejętności, a przez to przekonane „dam radę” poradzę sobie umiem. Potrafię  i działam.

o Autorze

Paweł Nowak - informatyk - La Famila przedszkole dla dzieci z autyzmempowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader