Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Ludzie » Dzieci » Chore dzieci też się bawią

Chore dzieci też się bawią

autor: kasiamango | artykuł do pobrania

zamieszczono: 28.01.2014 14:01, przeczytano razy: 509, słów: 327


Niezbędnym w prawidłowym rozwoju dziecka jest okres zabawy. W przypadku gdy dziecko jest chore nie należy rezygnować z zabawy, dzięki niej można wpłynąć na zwiększenie jakości życia malucha. Zabawa może również stanowić wsparcie przy długotrwałej rehabilitacji.


Zabawki a Zespół Aspergera

Jest to całościowe zaburzenie rozwoju, charakterystycznym dla tej choroby jest manieryzm ruchowy, niechęć do zmian oraz zainteresowanie wąską dziedziną wiedzy. Poprzez zabawy z dzieckiem z zespołem Aspergera powinno się stymulować jego rozwój poznawczy. Ważne jest odpowiednie dobranie zabawek oraz zabaw, które będą rozwijać jego zainteresowania i wyobraźnię. Przedmioty typu klocki dobrze rozwijają mięśnie dłoni dziecka.

 

Autyzm

Zabawka w tym wypadku powinna pełnić funkcję zabawową, jak i edukacyjną. Przed zapełnieniem dziecięcego pokoju przedmiotami najlepiej skonsultować się z lekarzem. Na pewno doradzi bardziej fachowo, niż pani w sklepie jakie zdolności psychoruchowe powinny być rozwijane u dziecka.

Dzieci autystyczne preferują zabawki, które składają się z wielu elementów. Warto obserwować malucha, w ten sposób będziemy wiedzieć jakie zabawy sprawiają mu najwięcej przyjemności. Zabawki będące instrumentem muzycznym pozwalają na poszerzenie umiejetności z zakresu słuchu oraz ogólnie pojętej motoryki.

 

Edukacyjne zabawki

Większość sklepów posiada zabawki edukacyjne dla dzieci. Warto przed zakupem rozważyć dobrze to co chcemy ofiarować jubilatowi. Kolejny miś jest jakimś rozwiązaniem, tyle, że nie wnoszącym za dużo w jego rozwój. Przydatna zabawka powinna rozwijać większość zmysłów dziecka oraz wiele umiejętności.

Zabawki, które rozwijają zmysł słuchu, dotyku oraz wzroku powinny emitować dźwięk, być wielokolorowe oraz poprzez swoją strukturę oddziaływać na dotyk. Przedmioty tego typu pozwalają nauczyć się dziecku postrzegać świat zmysłami, takim jakim jest. Gry zespołowe bądź planszowe pozwalają zrozumieć najmłodszemu, że jest istotą społeczną. Dzięki integracyjnemu charakterowi pomagają kształtować obraz zdrowych relacji. Poprzez nie dziecko uczy się współdziałać z innymi oraz rozwija umiejętności potrzebne do nawiązywania i podtrzymywania przyjaźni. 

Wybierając zabawkę dla dziecka należy pamiętać, że ma ona przede wszystkim być dopasowana do jego potrzeb oraz rozwoju.

o Autorze

Kasia Mango, serwisantka cobi.plpowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader