Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Kultura-i-sztuka » Ukraiński karnawalizm – Bu-Ba-Bu

Ukraiński karnawalizm – Bu-Ba-Bu

autor: avista | artykuł do pobrania

zamieszczono: 20.01.2014 11:22, przeczytano razy: 828, słów: 438


Ukraiński postmodernizm nie mógłby istnieć bez Bu-Ba-Bu. Bu-Ba-Bu nie mogłoby istnieć (albo istniało by jakoś tak smutniej) bez karnawalizmu. Literatura ukraińska byłaby w jeszcze gorszej sytuacji, gdyby nie postmodernizm, Bu-Ba-Bu, Andruchowycz, Neborak i Irwaneć. Dlaczego?


Karnawalizm to koncepcja literaturoznawcza stworzona przez Michaiła Bachtina pod koniec lat 30-tych XX wieku. Oznacza on „zawieszenie lub zakwestionowanie normalnie rządzących światem praw i oficjalnej hierarchii”, w ramach utworu literackiego. Prąd ten próbuje przełożyć tradycję karnawału na język literatury, odrzucając prawa, normy i hierarchię, zauważając oczyszczające działanie nałożenia maski podczas balu karnawałowego. Jest to również wprowadzenie bluźnierstwa, profanacji, błazenady, śmiechu, parodii, groteski, łamanie konwencji i reguł, mieszanie sfer sacrum i profanum.

W połowie lat 80-tych pojawił się ukraiński nurt tego prądu – reprezentowany przez ugrupowanie literackie „Bu-Ba-Bu”. Nazwa grupy pochodzi o początku trzech słów, określającym niejako całą jego działalność. Burleska-Bałagan-Bufonada. Bu-Ba-Bu zostało założone w kwietniu 1985 roku przez trzech pisarzy: Jurija Andruchowycza (do dziś główny ukraiński, lub jeden z głównych, literacki towar eksportowy), Wiktora Neboraka i Ołeksandra Irwancia.

Bu-Ba-Bu do dziś jest symbolem zjawiska o nazwie ukraiński karnawalizm, wpisując się w nastrój schyłku imperium – lata największej aktywności Bu-Ba-Bu przypadły na lata 1987-92. Poeci występowali na festiwalach literackich, organizowali wieczory z Bu-Ba-Bu. Wręczali nawet swoją nagrodę – Nagrodę Bu-Ba-Bu „Za najlepszy wiersz roku”. Nagroda miała postać wejścia do składu Akademii Bu-Ba-Bu oraz najdroższej butelki alkoholu, jaką przyznający mogli danego dnia kupić. Wśród laureatów znajduje się doskonale znany w Polsce ukraiński pisarz i poeta – Serhij Żadan. Nagrodzeni zostali też np. Miśko Barbara (założyciel grupy „Mertwyj Piweń”), Hałyna Petrosaniak czy Nazar Honczar.

Apogeum działalności Bu-Ba-Bu przypada na 1992 rok i lwowski festiwal literacki Wywych-92. Wtedy to wystawiono operę rockową „Chrysler Imperial”, w reżyserii Serhija Proskurni.

W 1995 roku wydano utwory zebrane bubabistów, a rok później drukiem wyszedł „Chrysler Imperial”, co uważa się za koniec „dynamicznego okresu” działalności ugrupowania.

Ukraiński postmodernizm prawdopodobnie w ogóle by nie istniał, gdyby nie trójka twórców, którzy w 1985 roku zdecydowali się powołać Bu-Ba-Bu do życia. Andruchowycz (Patriarcha, określany tak, ponieważ był najstarszy), Irwaneć (Podskarbi, tytułem tym uhonorowany na cześć swojej pasji numizmatycznej) oraz Neborak (Prokurator – znany z zamiłowania do analizy i literaturoznawstwa) do dziś obecni są w życiu literackim Ukrainy. Andruchowycz piszący powieści, eseje, prozę, a nawet współpracujący z muzykami (Mertwym Piwniem, Karbido i Mikołajem Trzaską). Irwaneć pisze głównie dramaty (chociaż minionego roku wyszła kolejna jego powieść przetłumaczona na język polski). Neborak wykłada literaturę we Lwowie.

o Autorze

Karolina Kaszubapowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader