Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Kultura-i-sztuka » Rękodzieło ma się coraz lepiej

Rękodzieło ma się coraz lepiej

autor: lancelot3 | artykuł do pobrania

zamieszczono: 07.06.2014 19:59, przeczytano razy: 601, słów: 433


Rękodzieło to coraz popularniejszy temat nie tylko wśród znawców. To staje się modą, prestiżem, powrotem do tradycji. Dlaczego tak się dzieje?


Rękodzieło to wytwór rąk ludzkich, wykonany metodą nieprzemysłową, który posiada przymioty artystyczne, często zawierający motywy regionu, kultury w której powstał. Mówiąc inaczej, taki wyrób posiada duszę, bo wykonawca zostawił w nim kawałek samego siebie, swego ducha.

Rękodzieło można podzielić na kategorie według użytego materiału, narzędzi pomocniczych i sposobu wykonania, techniki, np.: tkactwo, szydełkowanie, roboty na drutach, hafciarstwo, wikliniarstwo, rzeźbiarstwo, decoupage, quilling, origami i inne..

Opis niektórych dziedzin rękodzieła:
Tkactwo – to jedno z najstarszych rzemiosł uprawianych przez ludzkość. Za pomocą warsztatu tkackiego (krosna) przędzie się tkaniny z włókien naturalnych lub syntetycznych.
Szydełkowanie – proces tworzenia dzianiny za pomocą szydełka, polegający na przeciąganiu przez siebie pętelek nici na wiele sposobów.
Roboty na drutach – sposób wytwarzania dzianin za pomocą dwóch lub więcej drutów.
Hafciarstwo – proces ozdabiania tkanin lub skóry za pomocą igły bądź szydełka.
Wikliniarstwo – wytwarzanie ozdobnych przedmiotów użytkowych z wikliny poprzez zaplatanie.
Rzeźbiarstwo – ręczne tworzenie przedmiotów ozdobnych, postaci, figur przestrzennych z drewna, kamienia czy lodu.
Decoupage – to technika polegająca na zdobieniu przedmiotów za pomocą wzorów wyciętych z papieru lub serwetek papierowych i naklejaniu na zdobiony przedmiot a później lakierowaniu.
Quilling – technika zdobienia przedmiotów za pomocą papierowych pasków zwiniętych w kształcie spirali i naklejania ich na zdobione przedmioty.
Origami – technika tworzenia przedmiotów ozdobnych z odpowiednio zaginanych kawałków papieru, bez cięcia i klejenia.

Rękodzieło w Polsce.
W Polsce kultura rękodzieła ma wielowiekową tradycję, przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Jest wiele regionów w naszym nieszczęśliwym kraju, które wyróżniają się, specjalizują w konkretnych wyrobach rękodzielniczych. Z południowej części Polski słyną koronki koniakowskie, bobowskie, fajki z Przemyśla i ceramika z Bolesławca. Łowicz słynie z wycinanek i haftu. Kaszuby słyną z haftu kaszubskiego, ceramiki i tabakier.
Rękodzieło z Podlasia słynie z rzeźbiarstwa, garncarstwa i tkactwa, łyżkarstwa, kowalstwa, wycinanek kurpiowskich innych.. Te wyróżnione regiony słyną ze swoich wyrobów rękodzieła, dzięki długofalowej promocji i marketingowi, jednak jest jeszcze wiele miejsc w Polsce, gdzie można spotkać wielu rzemieślników kultywujących różne formy wyrabiania rękodzieła.

Polska bogata jest w tradycje rękodzielnicze i powinna kultywować je i promować w świecie na wszelkie sposoby, bo na prawdę jest się czym chwalić przed innymi narodami.

o Autorze

Adam Obiedzińskipowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader