Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Kultura-i-sztuka » Malarstwo » 18 maja - międzynarodowy dzień Muzeów

18 maja - międzynarodowy dzień Muzeów

autor: malaala | artykuł do pobrania

zamieszczono: 12.05.2015 9:42, przeczytano razy: 460, słów: 492


Międzynarodowy Dzień Muzeów przypada na 18 maja, ustanowiony został w roku 1977 przez Międzynarodową Radę Muzeów.  Jest to dobra okazja do tego, by dowiedzieć się więcej o wyjątkowych i najbardziej popularnych muzeach świata, a nawet do ich odwiedzenia. Co naprawdę warto zobaczyć? 


1. Luwr w Paryżu. Bez wątpienia jedno z najpopularniejszych i najpiękniejszych muzeów na świecie, które każdego roku odwiedzają tysiące turystów. Muzeum jest wyjątkowe pod każdym względem – jako sam budynek, dzieło ówczesnej architektury, jak również pod względem ilości eksponatów, których jest około 35 tysięcy. To tutaj znajdują się takie dzieła jak „Mona Lisa” oraz „Wenus z Milo”. Znakiem charakterystycznym jest również szklana piramida. 

2. British Museum w Londynie. W tym muzeum można odkrywać historię starożytną. Zebranych jest tutaj miliony eksponatów prezentujących sztukę starożytnego Egiptu, Mezopotamii, Grecji oraz Rzymu, w tym między innymi rzeźby z Partenonu czy egipskie mumie. Muzeum to charakteryzuje się również licznymi znaleziskami archeologicznymi. 

3.Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds w Londynie. Jedno z najbardziej znanych muzeów na świecie, odwiedzane przez tłumy turystów. Jego główną atrakcja są figury woskowe ludzi znanych z różnych dziedzin życia, w tym artystów, polityków, naukowców.

4. Muzeum Archeologiczne w Atenach. Jest to największe muzeum w Grecji, słynące z pokaźnej kolekcji archeologicznych zabytków – eksponaty ze starożytnej Grecji, eksponaty prezentujące sztukę cykladzką, minojską czy mykeńską. Prezentowane są czasy od prehistorii do antyku. W tym muzeum znajduje się wyjątkowo obszerna kolekcja inskrypcji.

5. Ermitaż w Sankt Petersburgu. Muzeum to zlokalizowane jest w pięciu zachwycających pałacach. Liczne zbiory składaja się z eksponatów prezentujących sztukę od czasów najdawniejszych aż po XX wiek oraz z dzieł wybitnych, światowych artystów, takich jak Rubens czy Picasso. Niezwykłą atrakcja tego muzeum są złote komanty.

6. Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Wyjątkowo popularne muzeum, które odwiedzaja co roku miliony turystów. Zgromadzona kolekcja składa sie z 2 milionów dzieł pochodzących ze wszystkich epok i ze wszystkich kontynetów. Sa to obrazy, rzeźby oraz dzieła sztuki zdobniczej autorstwa takich sław jak Rembrandt, Botticelli, Rafael, Rubens czy van Gogh.

7. Muzeum Watykańskie w Rzymie. Muzeum cechuje niezwykle bogata kolekcja, na która składają się miedzy innymi mapy, księgi, działa sztuki współczesnej oraz zabytki. Znajdują się tutaj między innymi takie dzieła jak “Złożenie do grobu” Caravaggio, Kaplica Sykstyńska, obraz Jana III Sobieskiegy pędzla Jana Matejki. 

8.Muzeum Pergamonu w Berlinie. Zrekonstruowano w nim Ołtarz Pergamoński. Posiada ciekawe i liczne zbiory starożytnej architektury i hellenistycznej rzeźby. Do bardziej znanych eksponatów można zaliczyć bramę Isztar.

9. Muzeum Egipskie  w Kairze. Mimo niewielkiej powierzchni znajduje się tutaj 120 tysięcy eksponatów. Prezentują one czasy prehistoryczne oraz okres grecko-rzymski. Szczególną atrakcją są oczywiście mumie królewskie.

10.Stara Pinakoteka w Monachium. Umieszczone w neorenesansowym budynku, a zgromadzone zostały tu dzieła sztuki holenderskiej, francuskiej, włoskiej, hiszpańskiej i niemieckiej. Można tutaj podziwiać dzieła wielu wybitnych artystów.

o Autorze

Alicja Janak Art Decorpowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader