Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Kultura-i-sztuka » Film » Na czym polega fenomen sagi

Na czym polega fenomen sagi

autor: Robyn | artykuł do pobrania

zamieszczono: 08.07.2010 18:17, przeczytano razy: 676, słów: 381


Będąc gdziekolwiek-czy to w bibliotece czy ulubionej księgarni z każdego konta atakują Nas tytuły sagi Stephenie Meyer


Ta amerykańska pisarka pomysł na stworzenie postaci do swej sagi zaczerpnęła...ze snu. Ot przyśnił jej się przystojny wampir i nastolatka. Swój sen opisała na kartach czterech tomów sagi, której kolejne tytuł ("Zmierzch", "Księżyc w nowiu", "Zaćmienie" i "Przed świtem" ) zajmowały pierwsze miejsca na światowej liście bestsellerów,a samej autorce przyniosły rozgłos i sławę. Skąd ta fascynacja? Dlaczego miliony nastolatek ( trzeba dodać, ze nie tylko ) z taką uwagą śledzą historię miłosną Belli i Edwarda?

Może przez wgląd na to, że główna bohaterka sagi nie różni się niczym szczególnym od nich samych. Jest dorastającą siedemnastolatką, która zamieszkuje w deszczowym Forks z ojcem. Nikogo nie zna. Jest tam sama. Do czasu, gdy poznaje Edwarda. Mimo różnicy między nimi ( nie tylko wiekowej ) oboje podejmują ryzyko by być razem. Stawiają swą miłość ponad wszystko co ich otacza. Miłość Belli i wampira jest czymś abstrakcyjnym i tak nierzeczywistym, ze wszyscy czytelnicy na świecie chcą w nią wierzyć. Chcą by była prawdziwa...

Dlatego z taką uwagą śledzą dalsze losy swych ulubionych bohaterów. Z wypiekami na twarzy pochłaniają kolejne strony tomów sagi. Z zapałem śledzą dalsze rozterki bohaterów. Wręcz chcą w nich uczestniczyć. Częste dyskusje jakie na temat książek Meyer to właśnie :" Co ja by zrobiła, gdyby była Bella..." Także kinowa wersja książkowego przeboju udała się. Filmy zarobiły miliony dolarów na całym świecie dając jeszcze większy rozgłos autorce i samym książkom. w Polsce też nie brakuje zbzikowanych nastolatek szalejących na punkcie wampira, wilkołaków i pięknej Belli.

Polskie nastolatki od dnia premiery trzeciej z kolei części sagi "Zaćmienie" szturmem ruszyły do kin, także chcąc zdobyć bilet na ten film trzeba swoje w kolejce odczekać. Trzeba oddać hołd autorce za niezmierzone pokłady pomysłów na sagę i bezpośredni kontakt czytelnika z bohaterami. Bo nie sztuką jest napisanie książki, a sztuką jest napisanie jej w taki sposób by chciało się więcej.

o Autorze

Robynpowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader