Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Kultura-i-sztuka » Film » Jakie wina pokazano w filmie Dobry rok?

Jakie wina pokazano w filmie Dobry rok?

autor: magdaq | artykuł do pobrania

zamieszczono: 13.02.2012 11:52, przeczytano razy: 756, słów: 549


Jest to bez wątpienia historia piękna, romantyczna, ale i dość hedonistyczna, przewrotna. W roli głównej – doskonały aktor z Hollywood – Russel Crowe.


„Gladiator o pięknym umyśle” wciela się tym razem w postać londyńskiego specjalisty od inwestycji. W ferworze pracy otrzymuje on informację o śmierci swego wuja oraz o odziedziczonej po nim winnicy w Prowansji. Na fali wspomnień wraca w rodzinne strony, gdzie dorastał i kształtował swe życiowe gusta. Oczywiście, sentymentalna podróż przyniesie Maxowi Skinnerowi wiele przygód. Postawi go też przed ważnymi decyzjami oraz wyzwaniami.

Pobyt we Francji nadaje ludzkiej egzystencji inny wymiar. Gdy codziennie nadzorujemy pracę na naszych plantacjach, a następnie możemy skosztować własnego czerwonego albo białego wina, sprawy przyziemne nie są już tak istotne. Liczy się celebrowana chwila i troska o doskonałe zbiory. Dlatego widzów „Dobrego roku” nie dziwi fakt, iż początkowy pomysł Maxa, dotyczący sprzedaży winnicy, mija z każdą kolejną lampką wina. Degustacja trwa, sprawy znad Tamizy przestają być absorbujące…

Rzecz jest tym bardziej malownicza, im bardziej poznajemy przeszłość hardego biznesmana. Dlaczego, swego czasu, zdecydował się on na zerwanie kontaktów z ukochanym wujem i na wyjazd z Prowansji? Od czego uciekał? Jak silnym musi być człowiekiem, skoro obecnie sieje strach wśród swoich konkurentów na giełdzie finansów, a po całej dobie pracy, nie ma nawet z kim zjeść posiłku. Osamotniony, z wolna dostrzega, jak daleko odbiegł od dawnych, beztroskich lat. Był wówczas otoczony kochającymi go ludźmi – dzięki ich staraniom odkrył smak najlepszych win i poznał tajniki ich powstawania. Miał też przyjaciółkę.

Aktualnie, jego ukochana (w tej roli piękna, eteryczna Marion Cotillard), pracuje w pobliskiej, francuskiej winotece, gdzie serwuje gościom wytrawne i półwytrawne trunki. Cudowne zdjęcia operatorskie ukazują majestat okolicy, stanowią również doskonałą oprawę dla ponownie budzącego się uczucia. Bo Max nie chce znów stracić Fanny, nie chce też pozbywać się winnicy. Tym bardziej, że w wyniku machlojek kolegów z zespołu, traci swe kierownicze stanowisko. Bycie panem na prowansalskich włościach stanowi swoiste wakacje dla zmęczonego codziennością „rekina biznesu”.

Tymczasem, do francuskiej posiadłości, przyjeżdża młoda dziewczyna, która twierdzi, że jest córką dziadka (spłodzonego pod koniec jego sędziwego życia) i że to jej prawnie należy się cały majątek. Dodatkowo, ziemia nie chce już dawać dobrych owoców – tak przynajmniej twierdzą kiperzy wina, którzy przyjeżdżają do Maxa w celu spróbowania jego najnowszych wyrobów. Na kłopoty trzeba znaleźć szybkie rozwiązanie!  

Cała komedia, okraszona opisami jak również kadrami, ukazującymi słodkie wina, musujące szampany, pijane przez bohaterów scenariusza, może i lekko wzrusza, na pewno zaś zapewnia dobrą rozrywkę i zachęca do zrobienia sobie dłuższego urlopu. Najlepiej tam, gdzie niebo jest błękitne, temperatura powietrza wysoka, a ludzie rozkochani w winoroślach i umiejący wykorzystać ich plon.

Max też chce podołać wyzwaniu i stać się godnym następcą schedy po dziadku. Nie zamierza oszukiwać swej – nagle odzyskanej krewnej – ale i nie ustaje w walce o własne szczęście u boku ukochanej kobiety. W efekcie uzyskujemy bardzo pozytywne dziełko, do obejrzenia – na przykład w Walentynki.  

o Autorze

M.B.powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader