Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:Kultura i Sztuka
Sztuka dąży − esej o współczesnej sztuce

„Sztuka dąży – i dobrze że dąży – do odkrywania nowości. Ale założenie, że tylko oryginalność jest walorem albo celem, to już dewiacja, która powoduje, że każde głupstwo, byle było nowe, staje się przedmiotem obserwacji krytyki, reklamy, itd.” 


Oficerski Blonex

W roku 1969 w Zakładach Mechaniki Precyzyjnej „Błonie”została wyprodukowana specjalna seria licząca 1700 sztuk zegarków noszących nazwę Blonex Antymagnetyczny, przeznaczonych dla oficerów polskiego lotnictwa.


Śmierć w kulturze współczesnej

Śmierć jest jednym z niewielu zagadnień, które prawdopodobnie nigdy się nie zdezaktualizuje. Jej interpretacja bywa jednak różna. Jedni o niej bojaźliwie milczą, inni budują na niej swój światopogląd.


Dobre strony śmierci

Śmierć jest słowem, które współczesna kultura chętnie omija. Wciąż bywaona traktowana jako zakłócenie normalnego trybu życia, a nie jak jego naturalna konsekwencja. Należy jednak pamiętać, że każdy rodzi się z wyrokiem śmierci i jest to najbardziej naturalna rzecz na świecie.Porcelana o wielu obliczach

Zastawa, bibeloty, wazon a może figurki? Porcelana ma wiele oblicz, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że istnieje wiele rodzajów porcelany a jej historia jest bardzo bogata, bo Chińczycy to nie jedyny naród, który wynalazł fajans.


Blogowe Ars Moriendi

Informacja o poważnej chorobie to cios zarówno dla chorego jak i dla jego otoczenia. Co jednak, gdy opadnie pierwszy szok i trzeba pogodzić się z chorobą i nieuchronnością śmierci? Współcześnie coraz częściej chorzy swój los zapisują w świecie wirtualnym.


Życie jako niesforny kochanek

Halina Poświatowska, to postać, która przez 32 lata balansowała na cienkiej granicy między życiem a śmiercią. Przechylała się raz na jedną, raz na drugą stronę, jednak zachowała równowagę dzięki wentylowi, jakim była dla niej poezja.


Serialowe oswajanie śmierci

Śmierć w kulturze popularnej jest albo pomijana albo rozdmuchiwana. Współczesny odbiorca może więc liczyć albo na kolorowe filmy udające, że śmierci nie ma albo na makabryczne sceny śmierci, które mógłby służyć za podręcznik anatomii dla studentów medycyny.


Śmierć w ponowoczesności

Im bardziej cywilizowani jesteśmy, tym dalej odsuwamy śmierć. Dawniej, była ona uznawana za naturalną kolej rzeczy, dziś jest traktowana jako podstępny wróg.


Wierna jak Kostucha

Pewne jest jedynie to, że umrzemy i że nie uciekniemy od podatków. Jeśli pojawiają się zuchwalcy, chcący ominąć płacenia państwu – kostucha nie da się tak łatwo wyprowadzić w pole. Jest to wyjątkowo cierpliwa i uparta towarzyszka.


O czytaniu słów kilka.

W obecnych czasach większość z nas nie wyobraża sobie życia bez zaawansowanych technologii. Gdybyśmy zostali zapytani o trzy rzeczy, które wzięlibyśmy ze sobą na bezludną wyspę, to... no właśnie, co byśmy zabrali?


Czy grafiki to obrazy?

Za obraz uznajemy zwykle dzieło malarskie, wykonane za pomocą farby, pasteli czy kredek. Pierwotnie, odzwierciedlanie świata za pomocą malunku lub rysunku, wiązało się ze sferą magii – zaklinania rzeczywistości, utrwalania chwil ważnych dla danego plemienia. Przez trzydzieści tysięcy lat obrazy zmieniały swoje formy i rozmiary. Związały się na stałe ze światem sztuki.
Powered by ArticleMS from ArticleTrader