Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


PS3 czy Xbox 360?

autor: monikaq | artykuł do pobrania

zamieszczono: 08.07.2012 21:42, przeczytano razy: 924, słów: 607


Konsole do gier cieszą się dużą popularnością. Wiodącymi producentami takiego sprzętu są dwie konkurujące ze sobą firmy: Sony oraz Microsoft. Sony stworzyło PlayStation, a Microsoft Xboxa. Pojawiają się wciąż nowe wersje tych konsol. Najnowsze to PlayStation 3 i Xbox 360.  


Która z tych konsol jest lepsza? Zdania wśród graczy są podzielone. Konsole powinno się wybierać przede wszystkim pod względem gier, w które zamierza się grać. Wystarczy sprawdzić jakie tytuły są dostępne na PlayStation 3, a jakie na Xbox 360. Ilość tytułów jest porównywalna, wciąż pojawiają się nowe. Są gry wspólne dla obu konsol, ale należy je nabywać zawsze w wersji przeznaczonej dla danej konsoli. Są też tytuły dostępne tylko na PS3 i tylko na Xbox 360.

Ilość tytułów mogłaby powiększyć kompatybilność wsteczna. Niestety PS3 jej nie posiada, a przynajmniej odnośnie PS2. Istnieje większa szansa na uruchomienie niektórych gier z PS1 na PS3. Gry z PS2 można kupić w PlayStation Store. Sony tłumaczy to tym, że gracze kupują konsole PS3 do grania w gry, które wychodzą dla PS3, a nie po to, by grać w starsze tytuły. Wierzą też, że gracze mimo zakupu PS3 nie pozbywają się starszego modelu. Xbox 360 posiada kompatybilność wsteczną. Gry przeznaczone dla starszego Xboxa można uruchomić za pomocą programowego emulatora i to bezpłatnie. Podczas gry na Xboxie można rozmawiać ze znajomymi, którzy w tym samym czasie grają w inne gry niż my. Natomiast w przypadku PlayStation 3 możemy komunikować się jedynie ze znajomymi, którzy grają w te same gry co my w danej chwili.

Microsoft stworzył Xboxa przede wszystkim do grania. Poza tym można na nim słuchać muzyki i oglądać zdjęcia oraz filmy. Konsole nie zastąpią komputerów, ale Sony miało ambicje stworzyć prawdziwe centrum rozrywki. Na PlayStation poza graniem, tak jak na Xboxie, można słuchać muzyki, oglądać filmy, oglądać zdjęcia. Dzięki obydwu konsolom można też połączyć się z Internetem. Usługi sieciowe PlayStation są bezpłatne, natomiast w przypadku Xboxa należy wykupić abonament. Dodatkowo PlayStation 3 posiada Blu-ray, wbudowany bluetoot oraz kartę wi-fi. PS3 posiada grafikę w jakości High Definition i oferuje telewizję na żądanie. Oprócz oglądania programów telewizyjnych, można je nagrywać, wstrzymywać i przewijać. Można też połączyć system PS3 i PSP (PlayStation Portable) i udostępniać materiały pomiędzy tymi urządzeniami. W ten sposób zyskuje się dostęp do Play TV w podróży.

PlayStation 3 jest droższą konsolą od Xboxa 360, ale jej rozbudowa (np. dysku) jest tańsza. PlayStation 3 posiada osiem rdzeni i dwie karty graficzne. Xbox natomiast posiada trzy rdzenie. Na forach, na których toczone są dyskusje na temat przewagi jednej konsoli nad drugą, pojawiają się opinie twierdzące, że Xbox 360 głośno pracuje. Może to być uciążliwe w słuchaniu muzyki, oglądaniu filmów czy graniu w gry, w których napięcie budowane jest poprzez ciszę. Obydwie konsole mają nowoczesny design oraz możliwość podłączenia różnych urządzeń peryferyjnych. Są nimi: klawiatura, klawiatura bezprzewodowa, słuchawki, słuchawki bezprzewodowe, mikrofon, kierownica, pistolet, gitara, perkusja, kamera, kontrolery ruchu oraz stacja ładowania do kontrolerów ruchu. Kontrolery ruchu można zakupić w rozszerzeniu do PlayStation oraz Xboxa, czyli kolejno PlayStation Move oraz Kinect. Dzięki nim sprzęt reaguje na nasze ruchy, czasem nawet bez użycia kontrolerów, co sprawia, że w grę można zaangażować się całym ciałem.

Zarówno jedna jak i druga konsola ma swoje zalety i wady. Trzeba je dokładnie przemyśleć przed zakupem sprzętu i zapoznać się z dostępnymi grami. Można też poczekać na nowe dzieci Microsoftu i Sony, czyli Xbox 720 i PlayStation 4, które mają pojawić się w 2013 i 2014 roku.  

 

o Autorze

M. B.powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader