Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Komputery » Hardware » Na co zwrócić uwagę przy wyborze laptopa?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze laptopa?

autor: monikaq | artykuł do pobrania

zamieszczono: 06.07.2012 13:38, przeczytano razy: 885, słów: 592


Producenci sprzętu komputerowego prześcigają się w pomysłach, by ułatwić życie użytkownikom laptopów oraz by ich zadziwić możliwościami sprzętu, dodatkowymi funkcjami czy nowoczesnym designem. Nowinki pojawiają się z tygodnia na tydzień. Jak się w nich odnaleźć?


Tak jak przy wyborze kamery czy aparatu fotograficznego należy odpowiedzieć sobie na pytanie do czego laptop ma nam być potrzebny. Ilość modeli jest ogromna. Trzeba się zastanowić gdzie i do czego będziemy sprzętu używać oraz w jakim przedziale cenowym chcemy się zmieścić. Ceny również bywają różnorodne. Jeśli komputer ma nam służyć do pisania, to nie potrzeba wydawać wiele. Pisać można na każdym, nawet najtańszym laptopie.

Należy uwzględnić czy będziemy z laptopa korzystać w domu czy też poza nim. Jeśli ma to być domowe centrum informacji i rozrywki, to wystarczy, by miał błyszczący ekran. Taki typ ekranu zapewni soczyste kolory. Ale jeśli będziemy chcieli wychodzić z laptopem do ogrodu, to z takich kolorów będzie mała pociecha. Błyszczący ekran działa jak lustro. Poza domem korzystanie z takiego laptopa jest mocno utrudnione, dlatego lepiej wybrać taki, który posiada ekran matowy. Tak samo, gdy chcemy zabierać laptop do biura. Być może gdzieś po drodze do pracy lub z pracy do domu będziemy musieli go włączyć. Wystarczy wtedy usiąść na ławce w parku lub w restauracyjnym ogródku, by widzieć doskonale to, co znajduje się na ekranie.

Jeśli laptop ma służyć jako narzędzie pracy poza domem, to oprócz rodzaju matrycy, trzeba wziąć pod uwagę jego wagę. Laptop powinien być przenoszony w specjalnej torbie lub plecaku ochronnym. Laptop do pracy w terenie nie powinien być ciężki, bo z torbą będzie jeszcze bardziej niewygodnie. Nie powinien też być zbyt duży. Wystarczy 10-calowy lub 13-calowy. Im mniejszy ekran, tym sprzęt będzie pobierał mniej energii. To również jest ważne, gdy chcemy korzystać z niego poza domem lub gdy w domu chcemy się z nim swobodnie przemieszczać. Ale wielkość ekranu wcale nie musi być tu wyznacznikiem. Można dowiedzieć się jaka jest długość pracy baterii w danym modelu. Czas może być różny, dwie godziny, cztery, nawet osiem.

Do pracy w terenie lepiej wybrać taki laptop, który jest wykonany z bardzo wytrzymałych materiałów. Najgorsze jakościowo są obudowy plastikowe. Dużo lepsze są te wykonane ze stopów aluminium i magnezu. Dobrze jeśli jest wbudowany czujnik przeciwwstrząsowy. Dodatkowo, jeśli nie możemy obejść się w biurze bez kawy na biurku, to warto zastanowić się nad wodoodporną klawiaturą, która może uchronić laptop przed zalaniem, a portfel przed wypłynięciem gotówki.

Na duży ekran warto się zdecydować jeśli komputer ma służyć do oglądania filmów albo do grania. Można wybrać wtedy 15-calowy lub nawet 18-calowy. Jeśli jesteś graczem, najpierw zastanów się w jakie gry będziesz chciał grać na swoim nowym laptopie i zwróć uwagę na ich wymagania sprzętowe. Do niewymagających gier nadaje się jak najbardziej laptop uniwersalny, na którym wykonamy również inne proste czynności takie jak surfowanie po Internecie, pisanie, oglądanie filmów czy słuchanie muzyki. Ale jeśli gra ma duże wymagania sprzętowe, to konieczny będzie laptop z wydajną kartą graficzną. Tylko odpowiednia karta zapewni uruchomienie takiej gry. Można też poszukać takiego z ekranem 3D, dzięki któremu można uzyskać głębszy obraz.

Designem nie warto się martwić. Laptopy nie bywają już tylko czarne albo białe. Do wyboru jest wiele różnych kolorów. Można też dokupić obudowy z przeróżnymi motywami i obrazami.

o Autorze

M. B.powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader