Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Komputery » Hardware » Laptop do pracy w terenie, czyli jaki?

Laptop do pracy w terenie, czyli jaki?

autor: monikaq | artykuł do pobrania

zamieszczono: 20.07.2012 21:32, przeczytano razy: 801, słów: 537


Komputery są już prawie w każdym domu w Polsce. Ale czasami istnieje potrzeba zabrania komputera ze sobą. Wtedy oczywiście jest to laptop. Ale to nie może być taki zwykły laptop. Na co zwrócić uwagę wybierając laptopa do pracy w terenie?


Jeśli chce się zabierać laptopa do pracy, do ogrodu lub gdziekolwiek indziej, to nie można kupić pierwszego lepszego sprzętu. Trzeba dobrać go pod kątem pewnych parametrów, aby był bezpieczny w podróży i służył nam tak długo jak potrzeba. Każda dobra firma produkująca sprzęt komputerowy może pochwalić się laptopami do pracy w terenie. Wystarczy poświęcić trochę swojego czasu, by dokonać dobrego wyboru.

Jeśli sprzęt jest nam wyłącznie potrzebny do wysyłania i odbierania e-maili, to możemy zdecydować się na tablet lub nawet smartfon. Po co dźwigać ze sobą coś dużo większego?

Jeśli jednak potrzebujemy skorzystać z podstawowych programów komputerowych, takich jak edytory tekstu, arkusze kalkulacyjne czy programy do przygotowywania prezentacji multimedialnych, to musimy zaopatrzyć się w coś bardziej zaawansowanego, czyli w laptop.

To nie może być jednak laptop uniwersalny. Musi on spełniać pewne kryteria, dzięki którym korzystanie z niego w czasie podróży będzie przyjemnością. Przede wszystkim nie może mieć wielkich gabarytów. Powinien być mały i cienki. Z tym nie powinno być problemów, bo producenci wciąż prześcigają się i produkują coraz mniejsze i cieńsze laptopy, tak zwane ultrabooki. Mniejszy jest lżejszy, a więc łatwiejszy do przenoszenia. Jeśli codziennie będziemy mili dźwigać ciężki komputer do pracy i z powrotem, to stanie się to bardzo uciążliwe. Plusem małego laptopa jest to, że ze względu na swój mały ekran (najczęściej 13”, może być również 10”), pobiera on mniej energii. A energia to kolejny ważny czynnik przy wyborze laptopa do pracy w terenie.

Warto zwrócić uwagę na długość pracy baterii. W biurze może nie być z tym problemu, ale w parku lub w centrum miasta, nie mamy dostępu do gniazdka elektrycznego. Bateria powinna mieć dużą pojemność i minimum 6, a jeszcze lepiej 8 komór. Laptop z odpowiednią baterią należy dobrać według swoich potrzeb. Jeśli więcej czasu będziemy spędzać z laptopem bez możliwości podłączenia go do prądu, to wybierzmy sprzęt, który potrafi pracować bardzo długo na samej baterii, nawet osiem lub dziesięć godzin.

Ważna jest także obudowa laptopa i jego wytrzymałość na wstrząsy. Najmniej trwałe są obudowy plastikowe. Znacznie lepsze są te wykonane ze stopów aluminium i magnezu. Poza tym przydaje się czujnik przeciwwstrząsowy, zwłaszcza jeśli przemieszczamy się z laptopem komunikacja miejską lub na rowerze. Dodatkową ochronę zapewni również odpowiednia torba na laptopa. Laptop może posiadać również klawiaturę odporną na zalanie płynem oraz może być odporny na działanie promieni słonecznych. Jeśli zamierzamy korzystać z laptopa o zmierzchu i nie mamy pewności, co do dostępnego oświetlenia, możemy wybrać model z podświetlaną klawiaturą.

Laptop do pracy w terenie powinien być bardzo wytrzymały, ale nie znaczy to, że trzeba go narażać na ekstremalne sytuacje. Nie ryzykujmy, stawiając tuż obok filiżankę gorącej kawy, ani nie rzucajmy nim, by sprawdzić, czy rzeczywiście jest taki mocny.

 

o Autorze

M. B.powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader