Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Komputery » Hardware » Kiedy ostatnio czyściłeś swojego laptopa?

Kiedy ostatnio czyściłeś swojego laptopa?

autor: monikaq | artykuł do pobrania

zamieszczono: 07.07.2012 13:00, przeczytano razy: 1064, słów: 511


Sprzęt elektroniczny jest bardzo wrażliwy i wymaga odpowiedniego traktowania. Dotyczy to nie tylko sposobu obchodzenia się z nim, ale również czyszczenia go. Jedną z najbardziej eksploatowanych technologii jest sprzęt komputerowy. Jak o niego dbać i jak go czyścić?


Aby sprzęt komputerowy służył bez zarzutu przez wiele lat trzeba o niego dbać. Jeśli zostanie zaniedbany, może dojść do jego uszkodzenia, co odbije się na naszym portfelu. Niekiedy naprawa okazuje się tak kosztowna, że tańszym rozwiązaniem jest zakup nowego laptopa. Ale po co powiększać ilość elektrośmieci? Jeśli stan portfela nie jest przekonujący, warto pomyśleć o środowisku.

 

Lepiej zapobiegać, niż naprawiać

Ze słynnej maksymy Lepiej zapobiegać, niż leczyć wynika, że zapobieganie chorobie jest tańsze i łatwiejsze niż jej leczenie. Tak samo jest w przypadku laptopów. Taniej jest chronić je przed uszkodzeniem niż oddać do serwisu i zapłacić za naprawę, jeśli się ona w ogóle powiedzie.

Jak pielęgnować laptopa, żeby wyglądał jak nowy? Po pierwsze nie jeść ani nie pić przy nim. Okruszki mogą dostać się pod klawiaturę, a płyn może się wylać i spowodować natychmiastowe zaprzestanie działania laptopa.

Nie należy doprowadzać do przegrzania. Może się tak stać, jeśli trzyma się laptopa na kolanach, na dywanie lub w pościeli. Najlepiej skorzystać z biurka lub specjalnego stolika do łóżka.

Laptop nie powinien być wystawiony na działanie wysokich ani niskich temperatur. Należy chronić go przed słońcem oraz przed mrozem. Również ważne jest, aby unikać dużych wahań temperatury, np. wchodząc do ciepłego domu z wychłodzonym laptopem. Trzeba wtedy poczekać aż się ogrzeje i dopiero wtedy można go włączyć.

 

Pierwsza pomoc

Jeśli coś wyleje się na sprzęt, należy go niezwłocznie odłączyć od prądu i osuszyć suszarką. Może nie pozwoli to uniknąć oddania laptopa do serwisu, ale może to uchronić go przed całkowitym zniszczeniem.

W czasie wielkich upałów warto zminimalizować korzystanie z laptopa, zwłaszcza jeśli nie posiada on systemu chłodzącego. Można też zaopatrzyć się w podstawkę chłodzącą i obserwować, czy takie rozwiązanie usprawnia jego pracę.   

 

Transport

Sprzęt elektroniczny jest wrażliwy na wstrząsy i upadki. Dobrze jeśli nasz laptop posiada czujnik przeciwwstrząsowy, który stanowi dodatkową ochronę. Przede wszystkim należy jednak pamiętać, by nie przenosić laptopa, chwytając wyłącznie za ekran lub z otwartą klapą. Wychodząc z domu warto schować laptopa do specjalnej torby, która uchroni go przed urazami i warunkami atmosferycznymi.

 

Czyszczenie

Laptopa można oddać na gruntowne czyszczenie do serwisu. Takie porządki warto zrobić przynajmniej raz na pół roku. Można też zabrać się za nie samemu. Ekran należy czyścić wtedy, gdy tego wymaga. Najlepiej delikatną ściereczką z mikrofibry, która nie porysuje jego powierzchni. Można też użyć nawilżanych ściereczek do czyszczenia ekranów LCD. Klawiaturę z łatwością można wyczyścić za pomocą sprężonego powietrza w puszce. Wystarczy ją wtedy przedmuchać. Tak samo można postąpić z układem chłodzenia, gdzie zbiera się dużo kurzu. Należy używać wyłącznie środków przeznaczonych do pielęgnacji elektroniki.

o Autorze

M. B.powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader