Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Komputery » Gry » Rozrywka czy szatański wynalazek?

Rozrywka czy szatański wynalazek?

autor: marcu | artykuł do pobrania

zamieszczono: 11.08.2014 13:44, przeczytano razy: 466, słów: 489


Gry komputerowe to jedna z najpopularniejszych współczesnych form rozrywki. Długie godziny przed monitorem spędzają zarówno młodzi gracze, jak i ci nieco starsi. 


Pomimo niezaprzeczalnych walorów edukacyjnych, jakie niosą w sobie gry na PC, często mówi się też o zagrożeniach, które mogą one wywołać. Czy zatem spędzanie wolnego czasu z padem w dłoniach może być szkodliwe? W temacie szkodliwości gier komputerowych, od zawsze stawały na przeciw siebie dwa obozy - ich zwolennicy i przeciwnicy. Jedni ze wszystkich sił bronią swojego hobby, drudzy starają się im udowodnić, że gry komputerowe to żadna rozrywka. Jak to zwykle bywa, prawda leży gdzieś pośrodku.

CIEMNA STRONA MOCY

Mówi się, że gry komputerowe powodują wzrost agresji u graczy, którzy z czasem przestają odróżniać realny świat od rzeczywistości wirtualnej. Wiecznie aktualnym tematem jest również ich uzależniające działanie - gracz za wszelką cenę chce powrócić do świata, który widzi na ekranie komputera, a z czasem potrzebuje coraz lepszych efektów graficznych i mocniejszych wrażeń, więc mamy tu również do czynienia ze zwiększeniem tolerancji.

Badania kliniczne udowadniają, że niektórzy gracze mają spore problemy z koncentracją, kontrolą gniewu i nawiązywaniem relacji międzyludzkich. Nie bez znaczenia są również zagrożenia fizyczne, które mogą powodować gry na Xbox lub PC. Spędzanie wielu godzin przed monitorem może doprowadzić do otyłości i być źródłem wielu wad postawy. Pogorszeniu może ulec wzrok - w skrajnych przypadkach długie siedzenie przed komputerem może być przyczyną wystąpienia krótkowzroczności.

Czy zatem powyższe argumenty przemawiają na niekorzyść gier komputerowych? Niekoniecznie. Takie same zarzuty mogą przecież dotyczyć telewizji, kina, komiksów a nawet książek.

JASNA STRONA MOCY

Każda forma relaksu wymaga umiaru i zdrowego podejścia. To samo tyczy się gier komputerowych. W nadmiarze zaszkodzą, ale umiarkowane korzystanie z tej rozrywki nie niesie ze sobą żadnych poważnych zagrożeń i nie powinno być przyczyną niepokoju.

Nie można zaprzeczyć, że gry komputerowe, traktowane przez wielu jako prezent szatana dla ludzkości, mają również wiele pozytywnych stron. Ich wielowymiarowa forma i złożona fabuła czyni je niezwykle skomplikowanymi, co w bardzo dużym stopniu pomaga w rozwijaniu intelektu, pamięci i procesów logicznego myślenia. Udowodniono, że niektórzy gracze lepiej radzą sobie z przyswajaniem bardzo dużych ilości informacji i rozwiązywaniem skomplikowanych zagadnień i problemów.

Co jeszcze? Poprawie ulega refleks i szybkość reakcji. Niektóre rodzaje gier uczą również rozwiązywania skomplikowanych zagadnień, szukania wyjścia z trudnych sytuacji i pracy w zespole. Tak więc korzyści, jakie wynikają z grania, są bardzo duże. Jak widać nie takie straszne gry, jak je malują.

Owszem, przy braku umiaru potrafią zaszkodzić, w pewnych przypadkach bardzo poważnie. Jednak jeżeli gracz wykazuje zdrowe podejście do swojego hobby i nie szuka w ten sposób ucieczki od realnego świata, nie ma najmniejszych powodów do obaw.

o Autorze

Marcin Marć - wielbiciel wirtualnej rozrywki, stały klient sklepu internetowego 3kropki, od 2 lat twórca prostych gier przeglądarkowych.powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

5.0/5(1 votes)komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader