Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Komputery » Gry » O grach edukacyjnych parę słów

O grach edukacyjnych parę słów

autor: andsis1966 | artykuł do pobrania

zamieszczono: 13.03.2014 12:50, przeczytano razy: 519, słów: 581


Budować, a nie niszczyć. Uczyć, a nie zabijać - słów kilka o grach edukacyjnych Pragniemy, aby świat przestał patrzeć na gry wideo jak na prymitywną zabawę. 


Jeżeli jednak nie zajmiemy się edukację, umiejętnym przekazywaniem wiedzy i rozbudzaniem ciekawości świata, ten stan rzeczy się nie zmieni.

Jakiś czas temu zakończyły się targi Gamescom, na których nie brakowało wielu produkcji z najwyższej półki. Watch Dogs, Titanfall, Battlefield 4, Cali of Duty... Każdy zna te tytuły na pamięć, zapewne niejeden z nas z niecierpliwością czeka na Ich premierę. Wydarzenia z Kolonii obserwowałem z umiarkowanym ukierunkowaniem na blockbustery. Starałem się wyszukiwać mniej promowane pozycje, które mogą być interesujące. I nagle, ku mojemu zaskoczeniu, zobaczyłem całkiem długi materiał pokazujący rozgrywkę z nowej inkarnacji Zoo Tycoon. Dlaczego akurat o niej piszę? Dlatego, że uświadomiłem sobie, że takich gier już się nie robi.

Kiedyś strategie stały „tajkunami". Można było wcielić się w dyrektora firmy transportowej, właściciela pizzerii, kierownika szpitala, linii lotniczej oraz wielu innych przybytków. Choć obecnie raz na jakiś czas pojawia się kolejna tego typu produkcja, to raczej jest to dzieło budżetowe, żeby nie powiedzieć „koszowe". Jednak ja nie do końca o tym, choć nabrałem ochoty na ponowne odpalenie Pizza Tycoon.

Moją większą uwagę przykuła chęć połączenia miłej dla oka oprawy grafic­znej z dużą liczbą walorów edukacyjnych. Poszczególnym zwierzętom w wirtu­alnym parku należy zapewnić prawidłowe warunki bytowe, dostarczyć odpowiednie pożywienie i zadbać o rozrywki, aby taki słoń nie ziewał z nudów. Czy tego chcemy, czy nie, w trakcie zabawy przyjmujemy pewną dawkę wiedzy. I może dla nas - ludzi wykształconych i oczytanych - infor­macja o tym, że koale (które z misiami mają niewiele wspólnego) żywią się tylko eukaliptusami, a Iwy potrafią przesypiać większość dnia, to nic nadzwyc­zajnego, ale dla mojej dziesięcioletniej córki w ten sposób zaserwowana nauka jest o wiele bardziej efektywna niż kilka godzin lekcji przyrody w szkole.

Niestety aktualnie większość gier szkoli nas w efektywnym zabijaniu, a nie w rozwijaniu swojej wiedzy na temat świata. W sektorze gier edukacyjnych wytworzyła się swoista „dziura". Na rynku można trafić na niemałą kolekcję programów mających wspomagać uczenie, jednak są to często aplikacje skupiające się na samych podstawach takich jak czytanie czy liczenie.

Pominę tu kwestię samej ich atrakcyjności wizualnej, gdyż ta jest dość przeciętna, albo nie wybija się zbytnio ponad produkcje oparte na Flashu. W moim odczuciu brakuje właśnie gier dla trochę starszego odbiorcy - dziecka mającego lat dziesięć i więcej. Gier, które byłyby trochę większym wyz­waniem, zawierały w sobie pierwiastek edukacyjny i potrafiły „sprzedać” go w atrakcyjnej formie.

Często domagamy się, aby ludzie spoza kręgu naszych zainteresowań zaczęli traktować gry poważnie. Tylko jak to osiągnąć, kiedy w 90 procentach sprowadzają się one do prostej jak konstrukcja cepa fabuły i naładowania rozgrywki coraz realniejszym obrazowaniem przemocy? Przynajmniej te najbardziej promowane produkcje. Przez wieki literatura i sztuka niosły, oprócz walorów rozrywkowych, jakąś formę kaganka oświaty. Spójrzmy na szeroko pojętą produkcję filmową, gdzie bez najmniejszego problemu odnajdziemy obrazy lekkie, łatwe i przyjemne oraz całe mnóstwo ciekawie zrealizowanych dokumentów I audycji edukacyjnych.

“Niestety aktualnie większość gier szkoli nas w efektywnym zabijaniu, a nie w rozwijaniu swojej wiedzy na temat świata

Dobrych gier edukacyjnych jest jak na lekarstwo.


o Autorze

Kacper Siter właściciel strony Granie na zawołaniepowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader