Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Komputery » Gry » Historia serii gier FIFA

Historia serii gier FIFA

autor: patryk_o | artykuł do pobrania

zamieszczono: 06.02.2014 12:56, przeczytano razy: 531, słów: 924


Od zawsze najlepszą rozrywką wśród młodzieży szkolnej i trochę starszej jest rywalizacja. Przeważnie ma ona miejsce na płaszczyźnie sportowej. Jednakże możemy tu rozgraniczyć „rozgrywki podwórkowe”  oraz „rozgrywki wirtualne”.


     W dzisiejszych czasach, młodzież gimnazjalna przeważnie korzysta z tej drugiej formy rozrywki. Niestety zamiast aktywności fizycznej preferują oni rozgrywki za pośrednictwem komputera bądź konsoli do gier. Jednocześnie jest to doskonała wiadomość dla producentów gier sportowych, ponieważ zapotrzebowanie na ich produkty sukcesywnie się powiększa i dzięki temu generują większe zyski    

     Jednym z producentów gier sportowych jest studio Electronics Arts, które od 1993 roku tworzy i rozwija sportowe gry wideo. Studio z Kanady przygotowuje symulatory gier zespołowych takich jak koszykówka, hokej na lodzie, football amerykański i oczywiście najpopularniejsza w Europie – piłka nożna.

     To właśnie seria gier FIFA jest najpopularniejszym symulatorem piłki nożnej na świecie. Największą swoją popularność zyskała właśnie w Europie, gdzie ta dyscyplina sportu traktowana jest niczym swoista religia. Liczba fanów poszczególnych klubów piłkarskich oscyluje w granicach kilku milionów. Dlatego rynek docelowy EA Sports jest bardzo duży i w dalszym ciągu – rozwojowy.  Spowodowane jest to ogólną miłością kibiców do dyscypliny i silną potrzebą identyfikacji z ulubionym klubem piłkarskim.

     Pierwsza gra z serii FIFA została wydana już w 1994 roku. Nosiła ona wówczas nazwę „FIFA International Soccer” i posiadała licencję na jedyne czterdzieści siedem drużyn. Gra została stworzona w dwuwymiarowym rzucie izometrycznym. Dzięki czemu mieliśmy ograniczony widok na arenę zmagań zawodników. Pierwsza gra z serii posiadała wiele błędów programistycznych. Największym i najbardziej odczuwalnym błędem podczas rozgrywki była możliwość zdobycia bramki z połowy boiska przez niektórych zawodników , co znacznie psuło przyjemność gry. Mimo wszystko pierwsi gracze odczuwali niesamowitą „frajdę”, dzięki samej możliwości rozegrania meczu piłkarskiego na swoim komputerze.

     Rok 1994, czyli data wydania pierwszej gry z serii FIFA, była początkiem bardzo bogatej i rozległej serii gier wideo z piłką nożną w roli głównej. Kanadyjski producent z bardzo dokładną cyklicznością wydaje swoje nowe tytuły. Każdego roku na przełomie września i października EA Sports oferuje swoim wiernym fanom nową grę z serii FIFA. Z każdym wydawanym produktem stara się zwiększyć poziom realności rozgrywki oraz zawsze uaktualnia składy wszystkich drużyn. Na podstawie historii wydawniczej możemy zauważyć, że niektóre gry były swoistymi kamieniami milowymi.

     Pierwszym kamieniem milowym było zastąpienie tradycyjny płaskich bitmap zawodników przez przygotowanych w pełni trójwymiarowych piłkarzy. Dzięki temu FIFA 97 została pierwszą grą z serii w której zastosowano pełną grafikę 3D oraz system rozgrywki wieloosobowej. Kolejną ewolucją gry była ewolucja graficzna. FIFA 2000 zaproponowała swoim graczom nowy silnik graficzny, który znacznie ewoluował w porównaniu do pierwszej gry z serii. Wówczas znacznie została zmieniona fizyka gry oraz sposób poruszania się zawodników. Kolejny przełom, według mojej opinii był najważniejszy w historii popularnej serii gry piłkarskiej. Mowa tu oczywiście o grze z roku 2003 w której znacznemu przeobrażeniu uległ interfejs, zastosowano rewolucyjny silnik graficzny oraz sama nazwa gry uległa zmianie. Gra wówczas nosiła nazwę FIFA Football 2003. Kolejne gry z serii charakteryzowały się większymi bądź mniejszymi zmianami podczas rozgrywki. Bardzo często nowinki występowały w typie rozgrywki. Głównym „poligonem” zawsze był tryb menadżera, który do gry FIFA 14 zostaje uaktualniany i bardzo często zmieniany. Dzieje się tak, ponieważ jest to najbardziej popularny tryb rozgrywki.

     Cała seria gier FIFA charakteryzuje się możliwością gry w Internecie. Serwery EA Sport, które posiadają swój hosting na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki, z roku na rok są co raz bardziej obciążone. Wiąże się  to przede wszystkim z większą ilością platform, które umożliwiają rozgrywkę. Początkowo hosting kanadyjskiej firmy nie należał do najbardziej wydajnych. Oczywiście jest to spowodowane zmianami technologicznymi zachodzącymi w naszych czasach. W chwili obecnej konkretne platformy tworzą własne serwerownie aby zapewnić jak najlepszy hosting swoim graczom.

     Gry z serii FIFA obecnie dostępne są na dziewięć różnych platform. Są to przede wszystkim konsole Microsoftu, Sony oraz Nintendo. Do najbardziej popularnych konsol należą Xbox 360 oraz Play Station 3, które w przeciągu kilku lat zostaną wyparte przez swoich odpowiedników nowej generacji. Gra w Internecie dzięki, odpowiedniemu hostingowi i mocnym serwerom sprawia, niesamowitą przyjemność. Pozwala nie tylko na grę z innym przeciwnikiem, umożliwia również nawiązanie znajomości z ludźmi mieszkającymi w zupełnie innej części naszej planety.

     Piłka nożna, czyli sport, który od zawsze był esencją rywalizacji, współpracy oraz wsparcia kibiców idealnie odzwierciedlony jest w serii gier FIFA. Na przestrzeni lat elektroniczna piłka nożna niejednokrotnie ewoluowała i zmieniała swój wygląd. Jedynym wspólnym mianownikiem, a zarazem najważniejszym jest możliwość, gry swoim ulubionym klubem piłkarskim. Doprowadzenie go do wymarzonego sukcesu, który bardzo często można odnieść tylko w wirtualnym świecie. Gra odnosi ogromne sukcesy i cieszy się tak dużą popularnością wśród graczy w różnym wieku, ponieważ prawie każdy chciał kiedyś zostać piłkarzem i wygrać Ligę Mistrzów ze swoim zespołem. Życie bardzo często weryfikowało nasze plany, dlatego swoją „karierę piłkarską” bardzo często chcemy zrealizować przed telewizorem bądź ekranem monitora.

o Autorze

Patryk Ołdziejewski Specjalista ds. Marketingu www.safeserver.plpowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader