Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Internet » Webmaster - na czym to polega?

Webmaster - na czym to polega?

autor: bodziowsky | artykuł do pobrania

zamieszczono: 07.09.2010 14:57, przeczytano razy: 923, słów: 264


Webmaster to słowo, z którym spotykamy się często i niemal równie często go używamy, jednak wielu z nas nie potrafi rozróżnić zadań, którymi zajmuje się webmaster od tych, którymi zajmują się programiści czy graficy.


Webmaster to z angielskiego „mistrz sieci” - brzmi piękne. Ale o co tu naprawdę chodzi?

Webmaster to dość szeroki termin, który używany w potocznym pojęciu oznaczał osobę zajmującą się zarówno projektowaniem, kodowaniem, tworzeniem szaty graficznej i aktualizowaniem witryny internetowej. Możemy mówić o jednorazowym zleceniu, jak i o usłudze o charakterze ciągłym, kiedy webmaster stale aktualizuje i sukcesywnie rozbudowuje stronę zgodnie z bieżącymi zleceniami, które otrzymuje.

Strona, którą wykonuje webmaster musi być oczywiście stworzona zgodnie ze standardami W3C (czyli World Wide Web Consortium). Aby webmaster pozostawał na bieżąco z wytycznymi konsorcjum może korzystać z walidatorów W3C, które są dostępne on- line, aby zweryfikować wynik swojej pracy. Wtedy taki walidator po dokładnym zanalizowaniu plików znajdujących się na stronie zwraca wynik swojej pracy – albo komunikując, że została wykonana poprawie albo generując listę błędów.

W węższym pojęciu webmaster oznacza osobę, do której zadań należy tworzenie opisu tekstowej zawartości serwisu przy użyciu języków opisu treści. Wzbogaca przy tym interface aplikacji poprzez instalację gotowych modułów. Dodatkowo poprawia użyteczność (Web – usability) serwisy poprzez wprowadzanie funkcji poprawiających ten parametr a także dba o poprawne działanie serwisu.

Do programów, którymi posługuje się w swojej pracy webmaster zaliczyć możemy przede wszystkim edytory tekstu, programy do obróbki graficznej, edytory WYSIWYG. Webmaster używa technologii takich jak Java Script (AJAX), XHTML, CSS). 

o Autorze

Programista, webmaster oraz freelancer z kilkuletnim doświadczeniem. Na moim koncie mam już wiele wdrożeń stron internetowch w ramach projektów indywidualnych, bądź jako zleceń dla firm interaktywnych, m.in. Aptus s.c.powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader