Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Joomla 2.5 i co dalej ?

autor: ber34 | artykuł do pobrania

zamieszczono: 23.07.2012 13:09, przeczytano razy: 692, słów: 429


Został uruchomiony projekt Joomla 3.0 Alpha 1 do pobrania. Wersja przeznaczona jest dla twórców oprogramowania , jak i dla osób lubiących nowości w świecie joomla.


  Joomla 3.0 Alpha 1 w obecnej formie nie nadaje się do zastosowań komercyjnych. Nowa joomla bazuje na nowej platformie o nazwie 12.1. Stabilna wersja joomla 3.0,  jest przewidziana na wrzesień 2012. Wsparcie dla wersji 3.0 ma zakończyć się 30 dni od ukazania się stabilnej wersji.  Z tym, że joomla 2.5 będzie dalej wspierana prawdopodobnie do września 2013 roku, tak jak twórcy to wcześniej zadeklarowali. Platforma 12.1 przynosi ze sobą pewne zmiany, począwszy od wymagań początkowych jak i wytycznych dla programistów.

Wymagania systemowe zostały zadeklarowane na poziomie.
PHP 5.3.1

register_globals musi być wyłączony
magic_quotes_gpc musi być wyłączony


 
To tyle z wymagań systemowych. Przejdźmy teraz do wymagań ogólnych. Z ważniejszych zmian jakie wprowadzono to rezygnacja z dołączania No html do adresu URL , aby uzyskać RAW widoku.  Jest to stare rozwiązanie jeszcze z wersji joomla 1.0. Następną istotną zmianą jest zaprzestanie używania DIRECTORY_SEPARATOR tz. „DS” zamiast tego możemy używać wiele innych dostępnych funkcji w klasach. Niektóre pliki cookie są dostępne tylko z protokołu HTTP (nie za pomocą JavaScriptu), na przykład plik cookie sesji.  Jeszcze jedną istotną zmianą jest zgodność z MooTools 1.2, która została usunięta.  Jednym słowem wszystkie te zmiany prowadzą do unowocześnienia joomla w wersji 3.0 i późniejszych.

  Wracając jeszcze do joomla 2.5 chciałbym przedstawić jedno bardzo ciekawe rozwiązanie, które dostajemy do dyspozycji.
    Jest to zabezpieczenie „captcha”, której większości nie trzeba przedstawiać. Chciałem jednak pokazać  jak dodatek „captcha” uruchomić pod  joomla 2.5. Na początek wchodzimy do panelu administratora w zakładkę rozszerzenia (extensions) - dodatki(plug-in manager) otwiera się lista z dodatkami. Szukamy tam dodatek, który nas interesuje, a mianowicie jest to „Captcha - ReCaptcha”.  Otwieramy dodatek i widzimy tam trzy pola, które nas interesują. Dwa pierwsze odpowiadają za działanie dodatku a trzeci za wygląd.  

   Zajmiemy się teraz dwoma pierwszymi, Public Key , Private Key. Służą one do umieszczenia naszego kodu pobranego ze strony http://google.com/recaptcha do poprawnego działania dodatku.       Pobieranie kodu jest banalnie proste, wystarczy się zarejestrować wpisać domenę, dla jakiej będziemy używać „captcha” pobrać key, który nas interesuje i przypisać go w odpowiednie pola. Potem tylko wygląd naszego dodatku i już możemy przejść do następnej zakładki, jaką jest Użytkownicy(User). Odszukujemy Użytkownicy (User Manager), przechodzimy do opcji(options), gdzie ukazuje się ekran który nas interesuje. Ustawiamy na Captcha - ReCaptcha i save & close i cieszymy się nowością, jaką nam daje joomla 2.5+Captcha.

o Autorze

Adam Berger autor strony  www.joomla-cms.com.pl. powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader