Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Internet » Pozycjonowanie-stron » Copywriter, seo copywriter, freelancer - kto jest kim?

Copywriter, seo copywriter, freelancer - kto jest kim?

autor: escreo | artykuł do pobrania

zamieszczono: 08.05.2013 16:21, przeczytano razy: 3967, słów: 466


W ostatnim czasie w portalach dla poszukujących pracy i pracowników często można znaleźć ogłoszenia w rodzaju ,,Copywriter pilnie poszukiwany” albo ,,Agencja marketingowa poszukuje copywritera”. Czasem też, choć rzadziej, pojawia się także określenie ,,freelancer”.


Wiele osób te obce słowa odstraszają, gdyż nie rozumieją oni na czym polega praca w tym zawodzie. Spróbujmy więc nieco rozjaśnić znaczenie tego terminu.

Copywriter to określenie angielskie, które w języku polskim nie ma dosłownego znaczenia, można je jednak przetłumaczyć jako ,,autor tekstów lub sloganów marketingowych”. Każdy z nas na co dzień styka się z efektami pracy copywritera – są to slogany, hasła które słyszymy w radio, telewizji, albo czytamy: w prasie, na broszurkach, opakowaniach produktów, ulotkach reklamowych, bilboardach itd. Oczywiście copywriter pisze także teksty na stronę www.   

       
Trzeba jednak zaznaczyć, że copywriting internetowy i ,,tradycyjny”, różnią się od siebie dość znacznie. W przeciwieństwe do copywritera w tradycyjnym rozumieniu tego słowa, ten który tworzy teksty na potrzeby marketingu internetowego, skupia się tylko tekstach tworzonych na witryny www, podczas gdy dla tradycyjnego Internet jest tylko jednym ze narzędzi wykorzystywanych do reklamy. Seo copywriter, bo tak nazywamy copywritera, którego polem działania jest tylko internet, rzadko też tworzy slogany reklamowe, choć poproszony o to, najpewniej by potrafił takie stworzyć. Copywriter taki tworzy innego rodzaju teksty, są to teksty których celem jest najczęściej pozycjonowanie konkretnej strony, jej optymalizację, albo, co często bywa, oba te działania.      

 
 Treści tego typu przyjęły ogólną nazwę ,,teksty seo”, ale kryje się pod nimi grupa różnych użytkowych tekstów. Należą do nich m.in. teksty przeznaczone na Presell Pages – tzw ,,precle”, teksty na zaplecza pozycjonerskie, opisy katalogowe i inne. O ile tradycyjny copywriter tworzy teksty reklamowe, które czasem wchodzą w codzienne użycie dzięki ich popularności, tak autor tekstów seo ma za zadanie napisać takie treści, by zaciekawiły one użytkowników, a jednocześnie zostały wychwycone przez wyszukiwarki, a tym samym zwiększyły oglądalność danej strony. 


Zostaje jeszcze słowo ,,freelancer” kim z kolei jest ten specjalista? Freelancer czyli ,,wolny strzelec” może się specjalizować bądź copywritingu tradycyjnym, bądź internetowym, bądź łączyć osiągnięcia obu. Jest to osoba, która samodzielnie poszukuje zleceniodawców, jej zadaniem jest pisanie tekstów lub tworzenie sloganów reklamowych. Osoba taka sama wybiera obszar, w którym się porusza. Najczęściej też sama narzuca stawki za swoją pracę. Freelancerami często zostają doświadczeni copywriterzy, którzy rozpoczynają pracę na własną rękę. Daje im to bowiem większą swobodę wyboru i z pewnością lepsze warunki finansowe – mogą bowiem żądać odpowiednich opłat, z których zresztą 100% zysku pobierają sami. Wymaga to jednak wielu umiejętności – zwłaszcza organizacyjnych, a także umiejętności samokontroli, bez tego pomysł pracy  wolnego strzelca z pewnością spali na panewce.

o Autorze

Laura Chmura Pisanie to moja pasja. Jestem pracownikiem firmy Escreo, w której mogę realizować swoje hobby. www.escreo.plpowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

5.0/5(2 votes)komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader