Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Hobby » Poznaj rodzaje gitar

Poznaj rodzaje gitar

autor: moja-gitara | artykuł do pobrania

zamieszczono: 13.07.2013 20:17, przeczytano razy: 934, słów: 491


Gitara jest jednym z najbardziej popularnych instrumentów w dziejach historii. Jej geneza tworzyła się na przestrzeni wielu lat. Wynikiem tego jest powstanie wielu modeli gitar różniących się od siebie m.in. wyglądem czy brzmieniem.


Wyróżnia się je na przede wszystkim gitary akustyczne, klasyczne, elektryczne oraz basowe. Oczywiście są to najbardziej powszechnie używane gitary. Istnieją także np. gitary klasyczne z większą ilością strun czy gitary akustyczne typu Arch-Top z dwoma otworami rezonansowymi na wypukłej wierzchni w kształcie litery f (jak w skrzypcach). Gitary typu Flat-Top są to instrumenty z płaską wierzchnią płyty rezonansowej. Ponadto by można było grać na większej ilości progów i dostać się do wyższych pozycji gryfu często stosuje się wcięcie w pudle tzw. „cutaway body”. Każdy rodzaj gitary jest nie powtarzalny dlatego pasuje do różnych gatunków muzyki i stylów gry (więcej w budowa gitary).

 

Gitara Klasyczna

Gitara klasyczna służy na ogół do wykonywania utworów muzyki poważnej. Jest instrumentem koncertowym dzięki której można jednocześnie zagrać melodię, akompaniament oraz pochody basowe. Charakteryzuje się tym, że ma miękkie nylonowe struny (3 pierwsze są nylonowe następne są nylonowe z metalową owijką) a dzięki temu nieco przytłumione i łagodniejsze brzmienie. Nauka gry na gitarze klasycznej jest przyjemniejsza dla palców. Gra się na niej najczęściej palcami nie korzystając z kostki (piórka).

 

Gitara Akustyczna

Gitara akustyczna jest instrumentem stosowanym najbardziej jako instrument akompaniujący akordami np. w zespole instrumentalnym lub do śpiewu. Posiada stalowe struny dzięki którym ma bardziej ostre, głośniejsze i metaliczne brzmienie. Związku z tym że struny metalowe mają dużo większe napięcie i siłę na drewno gitara akustyczna ma trochę inną budowę niż gitara klasyczna. Ma ona przede wszystkim bardziej wzmocnioną konstrukcję. Gryf jest bardziej przymocowany do pudła oraz jest wykorzystany trochę inny mechanizm do naciągania strun. Ponadto gitara posiada trochę większe pudło rezonansowe aby wzmocnić dynamikę oraz dłuższy i węższy gryf umożliwiający granie wysokich dźwięków. Zazwyczaj gra się korzystając z kostki.

 

Gitara Elektryczna

Na gitarach elektrycznych gra się tylko ze wzmacniaczem, ponieważ nie mają one prawdziwego brzmienia akustycznego (nie posiadają otworu rezonansowego). Wykonane są w różnych kształtach i rozmiarach. Każdy z elementów gitary ma duży wpływ na jakość i wydobycie dźwięku. Wybór drewna dla konkretnych części instrumentu jest bardzo ważny i świadczy o jej brzmieniu. Posiada podobny gryf do gitary akustycznej. Większość gitar elektrycznych to gitary konstrukcji solid body czyli gitary o korpusie wykonanym z litego drewna lub laminatu. Gitary semi-hollow, czyli elektryczno-akustyczne, mają pudło rezonansowe typu archtop, ale o mniejszej grubości.

 

Gitara Basowa

Gitara basowa zwykle należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednakże w dzisiejszych czasach często jest wykorzystywana jako instrument solowy. Gitara gra w skali kontrabasu przez co struny basowe są grubsze od gitarowych, a gryf jest dłuższy. Struny wykonywane są z metalu.

o Autorze

Zuzanna Wojtyniak zajmuje się nauką gry na gitarze na stronie www.moja-gitara.plpowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader