Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Hobby » Modelarstwo » Modele RC - hobby, sport i rekreacja na świeżym powietrzu

Modele RC - hobby, sport i rekreacja na świeżym powietrzu

autor: Matsu | artykuł do pobrania

zamieszczono: 25.06.2011 23:17, przeczytano razy: 1193, słów: 485


Modelarstwo to coś więcej niż zabawki na pilota. To precyzja, adrenalina i dobra zabawa na świeżym powietrzu i w towarzystwie rodziny oraz znajomych.


Modelarstwo polega na odwzorowaniu rzeczywistych obiektów w postaci modeli w określonej skali czyli w pomniejszeniu. Najczęściej modelarstwo uznaje się tylko za formę zabawy i to często określanej - zabawa dla dużych chłopców. Jednak modelarstwo może być również sportem, który uprawiają całe rodziny.

Modelarstwo redukcyjne, stanowi kwintesencję modelarstwa. Polega ono na możliwie dokładnym odwzorowaniu wyglądu realnego obiektu, z zachowaniem określonej skali. Czyli głównym zadaniem jest uzyskanie makiety prawdziwego obiektu. Pozostałe rodzaje modelarstwa skupiają się przeważnie na odwzorowaniu funkcjonowania oryginału dowolnego pojazdu lub maszyny jak modele RC samolotów, łodzi, czołgów lub samochodów.

Aktualnie modelarstwo obejmuje praktycznie wszystkie obiekty znajdujące się w naszym otoczeniu. Oprócz samochodów, samolotów, łodzi, itp. można znaleźć figurki ludzi lub innych istot (rzeczywistych lub fantastycznych), a także budowle lub całe wycinki terenu odwzorowane w formie makiet lub dioram. Najczęściej są to elementy przedstawiające różne sceny lub wydarzenia z życia człowieka oraz projekty miast i osiedli. Najpopularniejszym rodzajem modelarstwa, ze względu na mniejsze koszty finansowe jest modelarstwo plastikowe czyli budowa modeli z gotowych zestawów, które trzeba skleić i pomalować. Masowa produkcja podzespołów spowodowała zmniejszenie kosztów budowy takich modeli.

Podobnym typem do modelarstwa plastikowego jest modelarstwo kartonowe, które polega na budowie modeli z wydrukowanych kartonowych elementów. Zaawansowani modelarze budują często modele od podstaw, z różnych materiałów, jedynie na podstawie planów oryginału, lub też ulepszają zestawy fabryczne. Do tego celu używają pospolitych materiałów jak puszki po piwie, gwoździe, zapałki, gumki, guziki, papier, itp. w celu osiągnięcia realistycznego efektu przy niskich kosztach ponoszonych na materiały do budowy.

Jednak należy pamiętać, że modelarstwo to nie tylko zabawa lub sport. Jednym z głównych celów modelarstwa jest ograniczanie kosztów podczas porojektowania nowych pojazdów lub podzespołów czyli praktyczne zastosowanie modeli w różnego rodzaju symulacjach na pomniejszonych modelach. Wyobraź sobie projektowanie dużych maszyn i obiektów oraz koszty jakie należałoby ponieść podczas wprowadzania kolejnych modyfikacji. Przykładem może być badanie modelu samolotu w tunelu aerodynamicznym lub projektowanie zespołów architektonicznych przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań. Dzięki modelarstwu koszt takich testów jest minimalizowany co pozwala na zmniejszenie kosztów produkcyjnych w przyszłości, a co za tym idzie maksymalne zmniejszenie ceny za produkt. Dzięki modelarstwu nie trzeba budować realnych maszyn lub obiektów, a jedynie ich zminiaturyzowane, szczegółowo wykonane wersje.

Modelarstwo to również świetna zabawa, która rozwija umiejętności plastyczne oraz wiedzę techniczną, np. o konstrukcji skrzydeł czy też wyglądzie wnętrza lub zasadzie działania prawdziwych maszyn. To powoduje, że modelarstwo jest pozytywnie postrzegane przez rodziców, ponieważ pozwala ich pociechom na samokształcenie się podczas zabawy.

o Autorze

Autorem artykułu jest Sklep Modelarski rcMatsu - klikając na link Sklepy RC można zapoznać się z jego ofertą oraz sprawdzić lokalizacje sklepów stacjonarnych. Zapraszamy.powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader