Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Hobby » Lornetki - co powinieneś o nich wiedzieć?

Lornetki - co powinieneś o nich wiedzieć?

autor: murek5 | artykuł do pobrania

zamieszczono: 09.09.2013 15:05, przeczytano razy: 847, słów: 328


Lornetka jest bardzo popularnym przyrządem optycznym, który w zależności od potrzeb może spełniać różne funkcje. Dzielą się one na wiele kategorii


Lornetka jest bardzo popularnym przyrządem optycznym, który w zależności od potrzeb może spełniać różne funkcje. Dzielą się one na wiele kategorii. Na rynku dostępne są urządzenia począwszy od prostych lornetek dla amatorów aż po bardziej zaawansowane umożliwiające obserwacje obiektów z bardzo odległych. Każda lornetka składa się z dwóch sprzężonych równolegle lunet. Dzięki temu obraz jest wyraźny i jasny. 

Lornetki wojskowe zostały zaprojektowane pod kątem użytkowania ekstremalnego. Niczym jest dla nich kurz, piach oraz wodna. Poprzez solidną konstrukcję odporne są nawet na bardzo silne wstrząsy. Szczególnie upodobały je sobie takie instytucje jak wojsko, policja czy straż leśna. 
Inne zastosowanie prezentuje kolejny typ lornetek – lornetki astronomiczne np. lornetki Fujinon. Są to bowiem specjalne przyrządy, które służą do obserwacji obiektów na niebie. Dzięki nim gwiazdy czy komety stają się jeszcze bliższe i z powodzeniem możemy je podziwiać. 
Zaawansowani użytkownicy będą zadowoleni, zwłaszcza, że wybór modeli jest przeogromny. Lornetki astronomiczne mają bardzo dużą możliwość przybliżania. Dzięki dużemu parametrowi odległości od źrenicy, nie męczą wzroku i zapewniają długotrwałą obserwację. 
Myśliwi również znajdą coś dla siebie w sklepie z optyką. Sprzęt do takiego zastosowania projektują tacy producenci jak: Weaver, Bresser czy Swarovski. Takie lornetki charakteryzują się jednocześnie wysoką jakością wykonania jak i wytrzymałością. Producent lornetek Weaver zastosował technikę wypełnienia szkieł azotem dzięki czemu nie parują one co zwiększa ich przydatność. Urządzenie tej klasy powinno zagościć w zaopatrzeniu każdego szanującego się łowcy.
Jak widać temat lornetek jest tak rozległy, że można by napisać o nich nie jedną książkę, jednak mam nadzieję, że trochę nakierowałem przyszłych posiadaczy takiego sprzętu.

 

Marek Tatarski

Miłośnik astronomii

i obserwacji astronomicznych.

o Autorze

Jestem astronomem z zamiłowania. Uwielbiam prowadzić obserwację nieba oraz natury za pomocą teleskopu czy lunety obserwacyjnej. Interesuje mnie również nauka, a w szczególności makro obserwacje przy pomocy mikroskopu.powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

5.0/5(1 votes)komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader