Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Hobby » Kolekcjonerstwo » Pieniądz zastępny na śląsku 1914-1924

Pieniądz zastępny na śląsku 1914-1924

autor: Numizmaty | artykuł do pobrania

zamieszczono: 31.03.2012 13:19, przeczytano razy: 662, słów: 486


Historia pieniądza zastępczego na Śląsku w latach 1914-1924 jet bardzo ciekawa. A numizmaty wyemitowane w tamtym okresie są bardzo cenną pamiątką zarówno dla numizmatyków jak również dla historyków. Pierwszy raz historii stał się on tak powszechnym środkiem płatniczym a emitowany był niemal we wszystkich krajach Europy. Jednak na szczególną uwagę zasługują monety zastępcze emitowane na Śląsku zarówno przez emitentów prywatnych jak i państwowych. Tylko jeden europejski kraj uchronił się przed jego wprowadzeniem, a była nim Wielka Brytania. Która do dnia dzisiejszego używa tylko i wyłącznie własnych znaków pieniężnych.


W latach 1914-1924 Niemcy wprowadzili do obrotu niespotykany wcześniej na tak dużą skalę pieniądz zastępczy. Był one emitowany w takich krajach europejskich jak: Belgia, Francja, Holandia, Austria, Węgry, Rosja i najważniejsze Polska. Można powiedzieć, iż podczas wojennej zawieruchy tylko w jednym kraju europejskim nie było potrzeby ingerowania w obieg pieniądza, a krajem tym była Wielka Brytania.

W latach wcześniejszych zdarzały się nieliczne sytuacje wprowadzania monet zastępczych, głównie podczas działań wojennych lub trudności gospodarczych. Pierwszy raz monety takie ukazały się w XVI wieku, natomiast około sto lat później pokazały się pierwsze bony zastępcze. Jednak sytuacje te były niezmiernie rzadkie i dość krótkotrwałe.

W Polsce największą ilość monet zastępczych wydano na Śląsku. We wspomnianych wcześniej latach prawie każde miasto miało swój pieniądz. Warto też wspomnieć, iż monety zastępcze różnicy się od bilonu powszechnie użytkowanego pod względem użytego materiału do ich produkcji. Często miały również inny kształt. Przy tym nie brakowało numizmatów kwadratowych lub ogólnie rzecz biorąc kanciastych. Inne były również inskrypcje i zdobnictwo. Nie każdy jednak mógł je wybijać, wcześniej należało uzyskać stosowne pozwolenie od kompetentnych władz państwowych.

W latach 1914-1924 można było wyróżnić zaledwie 3 podstawowych wystawców pieniądza zastępczego: militarnych, urzędowych oraz prywatnych. Do wystawców militarnych należały: dowództwa oddziałów i instytucji urzędowych. Następna grupa (urzędowa) obejmowała lokalne władze na różnym szczeblu: prowincji, rejencji, powiatów, gmin wiejskich i miejskich. Umownie do ostatniej grupy zaliczamy wszystkich innych wystawców.

W świetle obowiązujące wówczas prawa menniczego, najważniejszą cechą odróżniającą wówczas pieniądze zastępcze od oficjalnie obwiązujących było kryterium rodzaju wystawcy. Dlatego tez w tych względów został utworzony podział na dwie podstawowe grupy: zastępczy pieniądz urzędowy i prywatny.

W pierwszej grupie mamy między innymi:
-samorządowe władze prowincjonalne
-wydziały powiatowe
-zarządy gmin wiejskich
-magistraty
-banki i główne kasy miejskie
-miejskie gazownie
-dyrekcje kolei
-komendantury obozów jenieckich

W drugiej grupie mamy:
-dyrekcje zakładów przemysłowych
-spółki akcyjne
-izby handlowe
-związki kupieckie
-szereg różnorodnych organizacji
-prywatne kasy oszczędnościowe

Niewątpliwie śląski pieniądz zastępczy jest bardzo interesującym źródłem historycznym odnośnie dziejów społecznych, politycznym oraz gospodarczym tego regiony Polski. Same monety i wizerunki na nich przedstawione stanowią bardzo plastyczne odbicie stosunków gospodarczych panującym w owym czasie na Śląsku. A wszystkie numizmatyki wyemitowane w tamtym okresie są teraz bardzo poszukiwane przez kolekcjonerów nie tylko w Polsce ale i na całym świecie.

o Autorze

Od kilku lat zajmuję się badaniem pieniądza zastępczego w Europie i na świecie raz jego wpływ na gospodarkę danego kraju.powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader