Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Hobby » Kolekcjonerstwo » Perły - niekoniecznie w koronie

Perły - niekoniecznie w koronie

autor: Hamilton starszy | artykuł do pobrania

zamieszczono: 01.12.2009 0:37, przeczytano razy: 929, słów: 644


Dobór modelek nie jest przypadkowy, na jej złocisto - brązowej skórze perły prezentują się wyjątkowo pięknie. Naszyjnik osiąga cenę równo miliona dolarów. Nie jest to jednak rekord.


Hotel " Regent " w Bankoku. Wolno w takt muzyki ze schodów schodzi czarnoskóra modelka. Na jej ciemnej skórze lśni piękny naszyjnik z 27 dużymi, śnieżnobiałymi perłami. Tak co roku wygląda aukcja pereł z morza Timor. Na sali kilkuset przedstawicieli największych firm jubilerskich. Tysiące pereł co roku idzie pod młotek, ale największe zainteresowanie wzbudzają właśnie - perły naszyjnika. To tegoroczne królowe. Największe i najpiękniejsze, wyselekcjonowane specjalnie na tę okazję.

Dobór modelek nie jest przypadkowy, na jej złocisto - brązowej skórze perły prezentują się wyjątkowo pięknie. Naszyjnik osiąga cenę równo miliona dolarów. Nie jest to jednak rekord, bywały droższe. Perły od wieków są symbolem piękna, siły i miłości. Już Chrystus znał ich wartość mówiąc : - nie rzucajcie pereł przed wieprze. Dziś rzuca się je przed kobietą, którą się chce zdobyć, a przy okazji jest świetną lokatą kapitału.

W przeszłości były niezwykle rzadkie i przez to cenne. Dziś, dzięki hodowli jest już trochę inaczej.

Czym jest perła ? Jest to efekt działań biologi, jej mechanizmu obronnego. Małże,które drażni jakieś obce ciało np. ziarenko piasku wytwarzają masę perłową i ona otacza " intruza ", stanowiąc naturalną ochronę. Z chemicznego punktu widzenia 90 % jej zawartości stanowi węglan wapnia reszta to konchiolina, która spaja mikrokryształy
skupione koncentrycznie wokół jądra.

Sztucznie " zranione " małże tak właśnie reagują.

Wielka " plantacja pereł " znajduje się na północno - zachodnim krańcu Australii. Około 8 kilometrów od brzegu na głębokości 12 metrów żywiąc się planktonem rosną perłopławy osiągając masę do 3 kilogramów. Mięczaki są bardzo wrażliwe i uczulone na stres, nawet na zmianę miejsca zakwaterowania. W warunkach naturalnych jedna perła zdarza się na 100 tysięcy małż. Duża, kryształowo biała, przeźroczysta i idealnie okrągła - czyli najbardziej ceniona przez jubilerów to cudowny kaprys matki natury,zdarzający się nad wyraz rzadko. Japoński handlarz pereł Kokichi Mikimotona przełomie XIX I XX wieku prowadził eksperymenty z małżami.

Udało mu się oszukać naturę. W 1914 roku odkrył, że muszą być dwie małże dawca i biorca, a ośrodek drażniący musi być wczepiony razem z nabłonkiem dawcy. Inaczej nici z pereł. Ta metoda pozwoliła na wyprodukowanie do tej pory ponad 20 milionów pereł. W warunkach naturalnych, aby uzyskać taką ilość należałoby przeszukać gigantyczną
ilość .... ponad 2 biliony małż. W specjalnych ośrodkach "operuje" się małże, a potem umieszcza na okres 2 - 3 lat w okrześlonych miejscach na plantacjach, gdzie zachodzi proces produkcji perły.

Operacja jest chirurgiczna wykonana na ciele małż, bardzo precyzyjne nacięcie , o określonych wymiarach i dodanie wcześniej przygotowanego nabłonka nie jest pracochłonne. Najlepsi specjaliści wykonują około 500 zabiegów dziennie. Średnia średnica perły hodowlanej osiąga wymiar 14 milimetrów. Za tonę macicy perłowej trzeba zapłacić kilkanaście tysięcy dolarów. Mięsień perłopława, gdy spełni swoje zadanie - wysuszony i zmielony jest afrodyzjakiem, za który klienci w Azji zapłacą 500 dolarów za kilogram. Perły mają rózne barwy i odcienie. Dlaczego ? - tego nikt nie wie.

Rarytasem w skali światowej i kuriozum biologicznym jest tzw. 'perła palatynacka' z Muzeum w Monachium. Jest ona w części biała z typowym połyskiem perłowym, a w części
zupełnie czarna. Jest to piękny okaz oprawiony między dwoma wężami ze złota, wysadzanymi diamentami.

-------------------------------------------------------------------
Streszczenia http://www.foreks1.yoyo.pl/
-------------------------------------------------------------------

o Autorze

Hamilton starszypowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader