Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Hobby » Kolekcjonerstwo » Kolekcjonowanie monet 2 euro

Kolekcjonowanie monet 2 euro

autor: Lichaczew | artykuł do pobrania

zamieszczono: 23.10.2010 14:49, przeczytano razy: 1088, słów: 398


Z roku na rok kolejne państwa Europy rezygnują z własnej waluty na rzecz euro. Obecnie wspólną walutę stosuje już aż 19 państw. Monety państw członkowskich EMU mają różne rewersy (strony narodowe), a ponieważ występują też monety okolicznościowe, więc w obiegu funkcjonuje wiele wzorów monet co w sposób oczywisty zwróciło uwagę kolekcjonerów.


Monety euro stwarzają szerokie możliwości kolekcjonowania np zestawy narodowe 3,88 euro tzn. wszystkie 8 nominałów z każdego państwa, zestawy 0,08 czyli po 3 najmniejsze nominały itp., ale najpopularniejsze jest kolekcjonowanie monet 2 euro.Wśród monet o tym nominale mamy normalne monety obiegowe państw Unii oraz tzw. monety okolicznościowe, które każde państwo może emitować raz w roku.

Wartość monet 2 euro jest ogromnie zróżnicowana. Dolna granica to niewiele ponad 8 złotych (równowartość 2 euro) – tyle na ogół są warte, krótko po emisji, monety wybite w nakładach kilkudziesięciu milionów. Najliczniejszą grupą są monety tanie (o wartości rzędu 10-15 złotych). Bywają też droższe egzemplarze jak np. belgijskie Atomium z 2006 roku (ok. 50 złotych), słoweńskie Traktaty Rzymskie (ok. 120 złotych), fińskie Rozszerzenie Unii Europejskiej z 2004 roku (ok. 180 złotych). Wymienione dotąd monety okolicznościowe były emitowane w rolkach bankowych i z tego powodu można je uznać za zupełnie zwykłe.

Trzeba wspomnieć także o typowych monetach obiegowych tzn. posiadających standardowy wzór rewersu (albo inaczej strony narodowej). Z reguły są to również monety tanie choć zdarzają się wyjątki ze względu na niski nakład któregoś rocznika.

Istnieje też spora grupa monet, zarówno okolicznościowych jak i tych ze standardową stroną narodową, które nie były dostępne w rolkach menniczych. Były one emitowane wyłącznie pojedynczo w blistrach (przykładowo monety z Watykanu i San Marino), albo wraz z innymi nominałami w zestawach numizmatycznych (tzw. KMS-y przykładowo z Watykanu), albo ozdobnych pudełkach. Kolekcjonerzy często „rozbijają” zestawy monet obiegowych i to z reguły po to aby pozyskać z nich monetę 2 euro, której wartość może sięgać nawet 75% ceny całego zestawu. Pozostałe nominały z zestawów również trafiają na rynek numizmatyczny i do sklepów, ale ich wartość jest znacznie mniejsza.

Wracając do wątku wartości monet 2 euro - górna granica ceny to obecnie około 5 000 złotych – mniej więcej tyle kosztuje moneta wyemitowana przez Monako w 2007 roku upamiętniająca Grace Kelly. Powodem jest tutaj ekstremalnie niski nakład wynoszący zaledwie 20 001 szt. Dlatego też z pewnością większość kolekcjonerów nie będzie jej posiadać w swoich kolekcjach.

o Autorzepowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader