Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Hobby » Fotografia » W dobie fotografii cyfrowej. Czy ktoś jeszcze wywołuje zdjęcia?

W dobie fotografii cyfrowej. Czy ktoś jeszcze wywołuje zdjęcia?

autor: Justyna Laskowska | artykuł do pobrania

zamieszczono: 02.10.2013 14:01, przeczytano razy: 3629, słów: 338


Cyfrowe aparaty, karty pamięci mieszczące setki zdjęć, możliwość przeglądania fotografii na komputerze... to wszystko sprawia, że w dzisiejszych czasach mało kto wywołuje zdjęcia i segreguje je w albumach. Może warto jednak wrócić do tych starych zwyczajów?


Dawniej, gdy jechało się na wakacje, przed wyjazdem kupowało się klisze, na której można było pomieścić co najwyżej 36 zdjęć. Trzeba było nią tak gospodarować, by starczyła na cały wyjazd. Oczywiście można było dokupić drugą kliszę, jednak aby wymienić starą na nową należało najpierw znaleźć salon fotograficzny, w którym można był to bezpiecznie zrobić.

Dlaczego? Potrzebna była bowiem ciemnia, by nie naświetlić kliszy, na której znajdowały się już zdjęcia. Obecnie jest to o wiele prostsze. Na karcie pamięci można pomieścić setki zdjęć, a jeżeli zabraknie na niej miejsca, można część zdjęć "przerzucić" na komputer lub na tablet.

Dzisiaj o wiele prostsze jest również robienie zdjęć. Dawniej trzeba było pamiętać o tym, by ustawić się w odpowiednim świetle, włączyć lampę, a nowością były aparaty, które automatycznie przewijały kliszę. Dzisiaj aparaty mają mnóstwo funkcji, od tzw. trybu makro - do robienia zdjęć z małych odległości, po balans bieli, ustawienia ISO itp.

Nowoczesne aparaty potrafią zrobić tysiące zdjęć, ale czy naprawdę jest nam ich aż tyle potrzebnych? Zazwyczaj mało komu chce się je przeglądać, a tym bardziej zanieść do fotografa, by je wywołać. Zostają więc w folderach komputerowych lub nagrywamy je na płyty. Ale komu chce się je później oglądać?

Ze zdjęciami wywołanymi i wydrukowanymi na papierze było zupełnie inaczej. Kiedy przywoziło się je od fotografa cała rodzina siadała przy stole i po kolei je oglądała. Przy tym były różne opowieści, wspomnienia wakacyjnych przygód i ciekawych historii. Alternatywą dla tradycyjnego albumu jest w dzisiejszych czasach fotoalbum, w którym można umieścić zdjęcia, opisy i różne elementy graficzne. Warto więc poświecić chwilę czasu, żeby z setki zdjęć, wybrać 30 najlepszych i umieścić je w takim nowoczesnym albumie.     

o Autorze

Justyna Laskowska. Uwielbia pisać na każdy temat. powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader