Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Hobby » Fotografia » Dobór aparatu a umiejętności fotografa ....

Dobór aparatu a umiejętności fotografa ....

autor: pawlitto21 | artykuł do pobrania

zamieszczono: 10.10.2013 18:09, przeczytano razy: 525, słów: 705


 Czy sądzisz że mając dobry aparat będziesz mógł robić idealne zdjęcia? Jeżeli odpowiedziałeś sobie na to pytanie twierdząco to ten artykuł przeznaczony jest właśnie dla Ciebie.


 Czy sądzisz że mając dobry aparat będziesz mógł robić idealne zdjęcia? Jeżeli odpowiedziałeś sobie na to pytanie twierdząco to ten artykuł przeznaczony jest właśnie dla Ciebie.

 Umiejętność dobrego fotografowania jest dla wielu sztuką, formą przekazania emocji, wyrażeniem samego siebie,  jeżeli potrafisz przekazać te cechy robiąc zdjęcia, szczerze gratuluje. Po sieci krąży wiele opinii niedoświadczonych użytkowników którzy twierdzą że najważniejsze przy robieniu zdjęć jest dobór drogiego sprzętu.

 Nic bardziej mylnego mając nawet zwykły telefon komórkowy możemy uchwycić niezwykłą chwilę  i zrobić  zdjęcie które będzie bardziej wartościowe niż zdjęcie zrobione  nawet najlepszą lustrzanką. Będąc na wystawie fotografii jedno z wyróżnionych zdjęć, które miałem okazję zobaczyć, było właśnie zrobione zwykłym telefonem komórkowym, mimo to znalazło uznanie wśród odbiorców i było jednym z najlepiej ocenianych zdjęć w tej galerii.

 Najważniejsze przy zakupie nowego aparatu to nie  kupowanie drogiego sprzętu nie mając pojęcia o fotografowaniu, doborze kolorów, wyborze kadru, kompozycji, lepiej te pieniądze spożytkować na początku swojej przygody z fotografią na dobrą książkę lub kurs fotograficzny. Wybierając się do sklepu, nie powierzaj swojego zakupu sprzedawcom,  nie ufaj im radom bowiem oni chcą sprzedać to co jest im na rękę a nie to co jest tak naprawdę dobrym sprzętem.

 Moja dobra rada to poczytaj sobie opinie innych użytkowników na temat danego modelu / marki, a co najważniejsze to przeszukaj sieć w celu znalezienia zdjęć zrobionych danym aparatem który masz zamiar kupić. Wybierz również aparat pod swoje zapotrzebowania, zamiłowania jeżeli lubisz np. robić zdjęcia nocą zastanów się nad aparatem z wysoką czułością oraz dobrym obiektywem umożliwiającym dobór otwarcia przesłony do zdjęć które będziesz chciał wykonywać.

 Jeżeli lubisz fotografować przyrodę wybierz taki aparat który dobrze odzwierciedla naturalne kolory takie które widzi ludzkie oko - im kolory bardziej są zbliżone do tych prawdziwych tym lepiej. Ja sam mam aparat kompaktowy ze średniej półki i jestem z niego bardzo zadowolony a wszelkie opinie ludzi którzy twierdzą że kompaktem nie da się zrobić dobrego zdjęcia są dla mnie śmieszne. Kiedyś  przeczytałem taką myśl o fotografach - Amator martwi się o sprzęt, profesjonalista martwi się o budżet, a mistrz martwi się o światło, jeżeli uważasz podobnie to masz pojęcie o fotografowaniu.

 Więc jeżeli i Ty chcesz kupić drogą lustrzankę i robić zdjęcia tylko na automacie to szczerze polecam kupić sobie używaną nawet za ok. 1000 zł i pobawić się z ustawieniami manualnymi tzn. dobrać czułość, otwarcie przesłony, oraz inne parametry aparatu, następnie testować czyli robić setki zdjęć dziennie z różnymi ustawieniami, patrzeć na światło, cienie, kompozycje nie bać się robić zdjęć , w ten sposób nauczymy się dobrze dobierać parametry jak i kompozycję do  ujęcia, które chcemy uchwycić. Wracając do tematu jeżeli masz już jakieś doświadczenie w fotografowaniu a Twoje zdjęcia wzbudziły uznanie wśród odbiorców to warto zainteresować się lepszym sprzętem. W innym wypadku, są to według mnie zmarnowane pieniądze.

 Często spotykam na ulicach ludzi którzy mają drogie aparaty ,nie wiedząc nawet  jak powinno się prawidłowo trzymać aparat, poznajesz wtedy takiego amatora w kilka sekund, bowiem prawdziwy fotograf nie potrzebuje dobrego,drogiego sprzętu lecz sprawnego oka i naładowanych baterii , aparat jest tylko jakby przedłużeniem  naszego wzroku, dzięki czemu możemy utrwalić chwile, które nas zachwycają i zapisać je w formie cyfrowej. Podsumowując, wcale nie musimy być wybitnymi fotografami aby robić zdjęcia przyciągające uwagę innych, to na co powinniśmy zwrócić uwagę to obiekt (element) który chcemy przekazać odbiorcy coś co wyróżnia się na tle szarej rzeczywistości, nie bójmy się robić zdjęć z różnych perspektyw , nieraz nawet trzeba się ubrudzić aby móc uchwycić ciekawe zdjęcie.

o Autorze

Paweł Gajda - Grafik Komputerowy, fotograf.powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

5.0/5(1 votes)komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader