Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Finanse » Zapanuj nad swoimi finansami

Zapanuj nad swoimi finansami

autor: poszukiwacz | artykuł do pobrania

zamieszczono: 13.01.2013 18:12, przeczytano razy: 1068, słów: 611


Galopująca inflacja i rosnące ceny powodują, że nasze pieniądze uciekają nam między palcami. Jedyną szansą obrony jest odpowiednia edukacja finansowa oraz kontrola swoich finansów.


Kryzys, dosięga nie tylko świat, ale również nasz kraj, a co za tym idzie również nasze finanse domowe. Ceny rosną, a pensje maleją, inflacja idzie w górę, zwiększa się również bezrobocie. Galopująca inflacja i rosnące ceny powodują, że nasze pieniądze uciekają nam między palcami.


Czy jest jakiś sposób, aby stawić temu czoła?


Tak, trzeba przejąć kontrolę nad swoimi finansami. Dla większości ludzi, pierwszym krokiem jest stworzenie realistycznego budżetu domowego, czyli planu swoich zarobków i wydatków. Stworzenie takiego budżetu nie jest trudne, ale wymaga podjęcia kilku kroków, o których musisz pamiętać, aby przejść ten proces.


Oto kilka wskazówek, jak stworzyć taki budżet:


1. Przygotuj sobie miejsce pracy oraz zarezerwuj trochę czasu gdyż musisz się skupić na tym co robisz i nie może Ciebie nic rozpraszać.


2. Policz wszystkie swoje zarobki - wynagrodzenie z etatu, dodatkowe umowy o dzieło, zarobki z aukcji, tantiemy, itd., jeżeli Twoje dochody są zmienne, różne każdego miesiąca, weź wylicz średnią z kilku miesięcy, aby uzyskać bardziej realistyczny miesięczny dochód.


3. Zbierz wszystkie swoje rachunki - za prąd, gaz, wodę, czynsz, raty kredytów, codzienne zakupy, opłaty za dojazdy, paliwo, ubezpieczenia, czyli wszystkie rachunki, które realizujesz w każdym miesiącu.


4. Dodatkowo przeanalizuj i zapisz wszystkie inne dodatkowe nie planowane wydatki jakie mogą Ci się przydarzyć - naprawa samochodu, zakup lekarstw, naprawy w domu lub mieszkaniu, zakup ubrań, wyjazdy wakacyjne i świąteczne. Te wszystkie kwoty dodaj do siebie i podziel przez ilość miesięcy dla których planujesz swój budżet, a trzymaną kwotę dodaj do swoich miesięcznych wydatków. Postaraj się policzyć je jak najbardziej precyzyjnie, aby Twój budżet oddawał prawdziwą sytuację Twoich finansów osobistych.


Do zapisywania swoich dochodów i wydatków możesz wykorzystać specjalistyczne oprogramowanie, arkusz kalkulacyjny, czy nawet samą kartkę oraz długopis i spisać wszystko w kolumnach i podsumować, wszystko zależy od Ciebie i Twoich możliwości.


Gdy podsumujesz swoje dochody i stałe rachunki oraz inne zmienne wydatki będziesz w stanie policzyć ile miesięcznie wydajesz pieniędzy, jaki jest stosunek Twoich wydatków do zarobków, gdzie wydajesz najwięcej, czy Twoje zarobki przewyższają wydatki lub odwrotnie czy Twoje wydatki są większe od zarobków, czy i ile możesz zaoszczędzić.


Analizując swoje wydatki widzisz czarno na białym gdzie uciekają Twoje pieniądze, widzisz jakie wydatki są zbędne i będziesz w stanie zrezygnować z zakupów rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujesz.


Planowanie budżetu jest jedyną drogą do poznania i zapanowania nad swoimi finansami osobistymi. Jeśli nie masz pod kontrolą swoich pieniędzy, to nie zauważysz jak i gdzie pieniądze uciekają Ci między palcami. Przejmij kontrolę nad swoimi finansami, a zobaczysz jak jest miło kiedy się okaże, że wydajesz mniej niż to było w planie, że potrafisz odkładać każdego miesiąca "okrągłą sumkę" z twoich pieniędzy.


Prowadząc regularnie zapiski swoich wydatków będziesz w stanie na bieżąco reagować na losowe sytuację, które mogą się Tobie przytrafić w każdej chwili.


Zmieniając swoje nawyki w wydawaniu pieniędzy oraz rozwijać swoją edukację finansową, będziesz w stanie organizować swoje finanse, że stworzysz swój fundusz awaryjny (konto oszczędnościowe, na którym będziesz odkładać nadwyżki finansowe) na trudne czasy, lub stworzysz swój własny fundusz emerytalny i nie będziesz z trwogą oczekiwał głodowej emerytury od naszego kochanego ZUS-u.

o Autorze

Piotr Studzińskipowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

3.0/5(1 votes)komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader