Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Finanse » Ubezpieczenia » Usługi IT w ubezpieczeniach

Usługi IT w ubezpieczeniach

autor: zniklpl | artykuł do pobrania

zamieszczono: 15.03.2014 10:55, przeczytano razy: 461, słów: 344


Sektor ubezpieczeń, podobnie jak i wiele innych coraz częściej skłania się ku powierzeniu swojej infrastruktury informatycznej zewnętrznemu podmiotowi.


Outsourcing IT, jako rozwiązanie sprawdzone już w krajach rozwiniętych stał się atrakcyjny dla towarzystw ubezpieczeniowych nie tylko z powodu redukcji kosztów obsługi firmowego zaplecza IT, ale również dlatego, że profesjonalna firma zajmująca się opieką informatyczną pełni dziś już nie tylko rolę nadzorcy czuwającego, czy firmowe IT działa poprawnie, ale również staje się pełnoprawnym partnerem przy wdrażaniu innowacyjności służących poprawie pozycji towarzystwa w dobie silnej konkurencji na rynku ubezpieczeń.

Nie tylko opiekun, ale i audytor

Decydując się na outsourcowanie opieki na swoim IT, towarzystwa powinny sprawdzić, czy wybierana firma ma juz doświadczenie we współpracy z branżą ubezpieczeniową i rozumie specyfikę tej działalności, zwłaszcza w jej najbardziej newralgiczych aspektach. Często współpracę warto zacząć od zlecenia nowo wybranemu partnerowi przeprowadzenia audytu stanu swojej sieci IT i określenia punktów wymagających poprawy. Docelowo opieka informatyczna winna się stać również kluczowym partnerem w pracach nad usprawnieniami sieci informatycznej służącym poprawie efektywności pracy centrali jak i jej pracowników operujących w terenie.

Gdy bezpieczeństwo jest więcej niż ważne

Kluczową kwestią, na jaką nastawia się opieka informatyczna, jest zawsze bezpieczeństwo danych ubezpieczeniowych, jednak w przypadku ubezpieczeń trzeba położyć na to nacisk jeszcze większy niż zwykle. Działalność towarzystw ubezpieczeniowych od zawsze wiąże się z gromadzeniem dużej ilości danych osobowych, w tym dużej części wrażliwych i szczególnie chronionych prawnie (np. na temat stanu zdrowia ubezpieczonych).

To kolejny argument za tym, aby decydując się na outsourcing IT wybrać partnera, który miał juz do czynienia z tą branżą i rozumiejącego wagę informacji, nad których bezpieczeństwem będzie trzymał pieczę. Taka opieka informatyczna winna zarówno umieć przygotować infrastrukturę do przechowywania danych, zapewnić ciągłość jej pracy w przypadku awarii, zoptymalizować prace związane z tworzeniem kopii zapasowych i w efekcie stworzyć system w maksymalnym stopniu odporny na ludzkie błędy czy szkodliwe działania.

o Autorze

Zenon Nicewiczpowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader