Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Finanse » Ubezpieczenia » Ubezpieczenia majątkowe- podstawowe informacje

Ubezpieczenia majątkowe- podstawowe informacje

autor: bellait | artykuł do pobrania

zamieszczono: 28.05.2014 18:07, przeczytano razy: 432, słów: 362


Ubezpieczyć możemy praktycznie wszystko- zaczynając od mieszkania, domu, samochodu i kończąc na odpowiedzialności oraz życiu i zdrowiu ludzkim. Mnogość funkcjonujących na rynku ofert narzuca rozgraniczenie ubezpieczeń na kategorie: majątkowe oraz osobowe.


Według Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej ubezpieczenia podzielone są na działy:

  • dział I – ubezpieczenia na życie,
  • dział II – pozostałe ubezpieczenia osobowe oraz ubezpieczenia majątkowe.

Definicja Ubezpieczenia majątkowego

Ubezpieczenie majątkowe jest ochroną naszego majątku we wszelkiej postaci. Za majątek uważa się najczęściej pieniądze- to fakt. Jednakże należy pamiętać o tym, że prawo cywilne rozszerza ten zakres, gdyż w skład majątku może wchodzić dodatkowo nasze mienie oraz zobowiązania wobec innych. W praktyce można więc ubezpieczyć mieszkanie, wyposażenie gospodarstwa domowego, samochody, statki oraz odpowiedzialność. W rezultacie ubezpieczenia majątkowe można podzielić na:

  • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej- OC,
  • ubezpieczenie mienia.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Ubezpieczenie OC jest szczególnym rodzajem ochrony majątku, gdyż nie chroni ubezpieczonego bezpośrednio. Towarzystwo ubezpieczeniowe zawierając z nami polisę OC zobowiązuje się do powzięcia na siebie naszej odpowiedzialności cywilnej, która dotyczy zarówno odpowiedzialności kontraktowej jak i deliktowej. Jednym słowem zostajemy zwolnieni z obowiązku wypłacenia osobom trzecim odszkodowania za szkodę, do której się przyczyniliśmy. Polisa OC chroni więc nasz budżet na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń.

Najważniejszym rodzajem polisy odpowiedzialności cywilnej jest oczywiście obowiązkowe OC auta, jednakże istnieją inne, np. OC rolników, OC w życiu prywatnym, czy też OC danych grup zawodowych (komorników, brokerów, nauczycieli itd.)

Ubezpieczenie mienia

Ubezpieczenie mienia- jest to typowy rodzaj ubezpieczenia majątkowego, gdyż przedmiotem ubezpieczenia mogą być wszelkie posiadane dobra materialne. Ubezpieczenie polega na wypłacie stosownego odszkodowania na wypadek zniszczenia lub utraty ubezpieczonego mienia. Polisa może chronić nasz majątek w postaci nieruchomości, samochodu, firmy, upraw rolnych, narzędzi, przedmiotów domowego użytku ... Można by było wymieniać bez końca, gdyż to co chcemy ubezpieczyć zależy tylko od nas i od oferty danego ubezpieczyciela. Najważniejszą kwestią ubezpieczenia mienia jest suma ubezpieczenia, która ogranicza odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń do pewnej kwoty. Ubezpieczenie mienia najczęściej wykupowane jest w celu ochrony mieszkania lub domu oraz samochodu (ubezpieczenie autocasco, czyli popularne AC).

o Autorze

Janina Kowalska - ubezpieczenia.pc.pl.powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader