Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Finanse » Ubezpieczenia » O ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej kierowcy, czyli OC

O ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej kierowcy, czyli OC

autor: bellait | artykuł do pobrania

zamieszczono: 28.05.2014 18:28, przeczytano razy: 444, słów: 435


Ubezpieczenie OC auta uważane jest za jedno z najważniejszych ubezpieczeń komunikacyjnych, a mimo to wielu kierowców niezbyt chętnie opłaca składki. Należy uświadomić sobie fakt, że ochrona ta nie jest niepotrzebna. Dlaczego OC jest potrzebne?


OC jest ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej kierowcy. Za odpowiedzialność cywilną uważa się dokonanie zobowiązania jakie na nas ciąży na wskutek wyrządzonej przez nas szkody na innych. Praktycznie rzecz ujmując, polisa OC zwalnia nas z obowiązku zapłaty odszkodowania, tym samym ubezpieczyciel zabezpiecza nasz budżet przed nieoczekiwanymi wydatkami.

Zakres ubezpieczenia OC

Zakres ochrony narzucony jest przez Ustawę z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Dlatego OC będzie takie samo we wszystkich zakładach ubezpieczeń.

Ochrona ubezpieczeniowa dotyczy ogólnie pojętego ruchu drogowego, czyli poruszanie się auta, wsiadanie i wysiadanie, garażowanie, postój, tankowanie, załadunek i rozładunek oraz szereg innych..

Kiedy potrzebne jest OC?

Ubezpieczenie OC należy wykupić najpóźniej w dniu rejestracji auta. Regulacja ta dotyczy wszystkich aut dopuszczonych do ruchu- uwzględniane są zarówno nowe auta sprowadzone prosto z salonu, jak i te używane zakupione w komisie. W przypadku kupna używanego auta, można być pewnym, iż posiada aktualne ubezpieczenie. Najlepiej jest ustalić z poprzednim właścicielem kwestię kontynuowania wykupionej przez niego polisy. Jeżeli chcemy samodzielnie ubezpieczyć samochód to na wypowiedzenie umowy mamy 30 dni od daty zakupu auta.

Polisa odpowiedzialności cywilnej zawierana jest zwykle na 12 miesięcy, ale istnieje możliwość skrócenia tego czasu jeżeli zarejestrowaliśmy auto tymczasowo lub gdy prowadzimy komis samochodowy- może ono trwać już od 30 dni.

Najlepsze OC

Przy wyborze ubezpieczenia OC najlepiej jest się sugerować ceną. Należy mieć na uwadze to, że zarówno zakres ochrony jak i inne aspekty dotyczące ubezpieczenia odpowiedzialności narzucone są przez prawo, dlatego też jedyną zmienną zostaje wysokość składki. Jakość usług mogłaby być dodatkowym czynnikiem gdyby odszkodowanie wypłacone z naszego ubezpieczenia dotyczyło nas samych, jednakże tak nie jest. Z polisy OC w przeważającej mierze korzystać będą jedynie osoby trzecie, dlatego renoma zakładu ubezpieczeń jest mało istotna.

Pomoc poszkodowanym

Odszkodowanie przysługujące z polisy OC wypłacane jest na wniosek zainteresowanych. Należy pamiętać o tym, że wypłata nie jest dokonywana z urzędu, dlatego też poszkodowani sami podejmują decyzję o ubieganiu się o pieniądze. Likwidacja szkody przebiega właściwie bez uwzględniania sprawcy zdarzenia.

Uzyskane odszkodowanie osoby poszkodowane mogą wykorzystać w dowolny sposób- mają możliwość wnioskować m.in. o:

  • pokrycie kosztów napraw uszkodzonego mienia (auto, budynek),
  • pokrycie kosztów leczenia lub rehabilitacji,
  • pokrycie kosztów pogrzebu oraz związanych z tym procedur,
  • wypłatę odszkodowania w wysokości odpowiadającej szkodom.

 

 

o Autorze

Janina Kowalska - ubezpieczenia.pc.plpowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader