Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Powiało chłodem

autor: matis | artykuł do pobrania

zamieszczono: 07.02.2012 13:55, przeczytano razy: 1179, słów: 375


I wcale nie chodzi o mroźną pogodę za oknem, ale o rozliczenie z urzędem skarbowym. Tylko co trzeci uprawniony podatnik decyduje się na przekazanie 1% na organizacje pożytku publicznego. Dlaczego wciąż tak wiele osób rezygnuje z pomagania innym?


 

Szybka statystyka

W 2010 roku na przekazanie części swoich podatków dla organizacji pożytku publicznego zdecydowało się ok. 8 mln 600 tys. osób, czyli o ponad milion osób więcej niż w 2009 roku. Z roku na rok coraz więcej podatników wspiera w ten sposób OPP, jednak ciągle jeszcze nie wszyscy podejmują ten krok i rzeczywiście przekazują potrzebującym część swojego dochodu. Czy podatnicy wypełniając pit 37 2011 po raz kolejny podniosą statystki w porównaniu z minionym rokiem podatkowym?

Skąd obojętność?

Przekazanie części swoich podatków nic nie kosztuje, a może przecież zdziałać wiele dobrego. Przekazywanie 1%  jest coraz bardziej popularne i z roku na rok coraz więcej osób decyduje się wspomóc OPP, jednak ciągle pozostają podatnicy, którzy pomijają rubrykę przeznaczoną na deklarację przekazania części swoich podatków na OPP. Rezygnują w ten sposób z prostej metody wspomożenia potrzebujących.

Dla chcącego nic trudnego

Powodów nieprzekazywania 1% może być sporo. Część podatników po prostu nie wie o takiej możliwości, inni obawiają się dodatkowych kosztów, albo po prostu nie wiedzą w jaki sposób zaznaczyć na swoim zeznaniu podatkowym, którą organizację chcieliby wspomóc. Ale przecież nie trzeba daleko szukać, by odnaleźć organizacje proszące o wsparcie swojej działalności za pomocą odliczenia podatkowego. W wielu przypadkach same ogłaszają taką potrzebę na plakatach czy spotach telewizyjnych. Bez trudu można znaleźć swojego beneficjanta przez internet czy dowiedzieć się o potrzebujących organizacjach od znajomych. Organizacji pożytku publicznego jest naprawdę wiele i nie trzeba daleko szukać, by odnaleźć obszar, który chcielibyśmy wesprzeć.

Jak przekazać 1%?

·    -  wykaz wszystkich organizacji pożytku publicznego można znaleźć na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

·        -  aby przekazać 1% należy w odpowiedniej rubryce na formularzu PIT wpisać nazwę i KRS wybranej organizacji

·        - w terminie do 3 miesięcy urząd skarbowy przekazuje pieniądze na konto wybranej organizacji

Możliwość przekazania 1% mają także wszyscy ci, którzy rozliczają się przy pomocy programów umożliwiających rozliczenie się przez Internet.

o Autorze

matis - autor propagujący pomoc innympowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader