Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Finanse » Podatki » Elektroniczny SAD importowy - PZC

Elektroniczny SAD importowy - PZC

autor: mmllmm | artykuł do pobrania

zamieszczono: 18.02.2012 19:07, przeczytano razy: 4278, słów: 456


Od ubiegłego roku funkcjonują już w obiegu dokumenty o nazwie PZC. Są to komunikaty wygenerowane w systemie ECS, które potwierdzają dokonany import towarów przez podatnika. PZC zawierają te same elementy co SAD z importu papierowy, a co najważniejsze zastępują go w pełni.


Niejednokrotnie, abo i w większości, zdarza się , iż podatników dokonujących importu obsługują agencje celne , które mają bezpośredni dostęp do systemu ECS. W takiej sytuacji komunikat PZC wygenerowany jest przez agencję celną i przesyłany do podatnika w formie komunikatu PZC elektronicznego jako załącznik w mailu w formacie xml. Pojawia się wtedy niejednokrotnie pytanie i wątpliwość w jakim okresie w takiej sytuacji podatnik nabywa prawo do odliczenia podatku VAT zawartego w komunikacie PZC, zakładając , iż podatek VAT został przez niego w pełni zapłacony do Urzędu Celnego.

Otóż odpowiedź jest prosta, mianowicie zasady są identyczne jak przy eksportach - gdzie mamy komunikaty elektroniczne IE-599 i datę wpływu traktujemy jako datę z emaila.

Postępowanie w tej sytuacji jest dokładnie analogiczne tzn. powinno się wydrukować tego emaila plus podłączenie go do wydrukowanego elektronicznego dokumentu SAD importowy (komunikat PZC) Data wpływu maila do podatnika (spółki) pozostaje na równi z datą wpływu do spółki elektronicznego dokumentu SAD importowy (to bardzo ważne ze względu na moment odliczenia vat naliczony ) Spółka nie dysponując swoim systemem ECS korzysta bowiem z usług agencji celnych , które w tym systemie działają. Z tego względu skoro agencje przesyłają do podatników owe komunikaty w formie elektronicznej - datę z maila winno się traktować jako data wpływu do spółki elektronicznego sad importowy i data ważna dla rozliczeń związanych z momentem ,możliwością odliczenia podatku VAT naliczonego tam zawartego.

W tym przypadku potwierdzeniem dla importu będzie komunikat PZC . Komunikat ten jest przesyłany do podatników jako plik w formacie xml przez agencje celne, które obsługują system ECS. Niejednokrotnie zdarza się także , iż taka agencja celna wysyła do klientów równolegle skan dokumentu SAD. Taki dokument jest zgłoszeniem importu w wersji papierowej wystawionym przez agenta celnego. Obecnie takie zgłoszenie do urzędu celnego może być dokonane w wersji elektronicznej lub papierowej( np. awaria systemu). Należy zwrócić szczególną uwagę , iż karta 8 nie zawiera pieczątek urzędu celnego. Podsumowując to zagadnienie należy bezdyskusyjnie przyjąć, iż dodatkowo przesyłany ,równoległe z PZC, skan SAD w formacie PDF jest zbędnym dokumentem ( nie może być wykorzystany jako dokument potwierdzający import). Jedynym dokumentem potwierdzającym import w formie elektronicznej jest komunikat PZC w formacie xml. Podatnicy mają możliwość odliczenia zawartego w tym dokumencie podatku VAT naliczonego w dacie wpływu lub dwa kolejne okresy rozliczeniowe VAT .

Uwaga- komunikaty PZC podatnicy winny przechowywać w formie elektronicznej przez maxymalnie 6 lat czyli dokładnie tak jak się przedawnia zobowiązanie podatkowe.

o Autorze

Piotr Henkepowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

2.0/5(1 votes)komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader