Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Finanse » Kredyty » W oczekiwaniu na wejście w życie nowej upadłości konsumenckiej

W oczekiwaniu na wejście w życie nowej upadłości konsumenckiej

autor: upadly | artykuł do pobrania

zamieszczono: 11.09.2014 15:14, przeczytano razy: 381, słów: 451


W związku z nadchodzącą nowelizacją ustawy o upadłości konsumenckiej dłużnicy otrzymają nowy instrument umożliwiający oddłużenie. Dzięki nowej ustawie znacznie złagodzone zostaną wymogi w stosunku do osób, które chcą ogłosić upadłość i otrzymać tak zwany “nowy start”.


Gdzie jesteśmy 
 
Fakty o naszym zadłużeniu są następujące. Prywatne zadłużenie Polaków, dzieki nieodpowiedzialnej polityce kredytowej bankow wynosi... 871 435 000 000 zł!!! Jakość życia Polaków, którzy zarabiają niewielkie pieniadze, często zmusza do zaciągania kredytów i korzystania z pożyczek. Zdesperowane osoby, które potrzebują gotówki od ręki często nie czytają zbyt dokładnie regulaminów – zależy im jedynie na uzyskaniu gotówki, która często staje się jedynym źródłem utrzymania. Pożyczki „chwilówki”, udzielane w przeciągu kilku chwil, kilka kredytów i zapożyczenia od prywatnych osób często sprawiają, że popadamy w długi.
 
Nowe światełko w tunelu - upadłość konsumencka 
 
Upadłość konsumencka jest już co prawda dostępna, ale przepisy znacznie ograniczały ogłoszenie statusu upadłości, szczególnie w kontekście osoby fizycznej. W związku z nadchodzącą nowelizacją ustawy o upadłości konsumenckiej, dłużnik otrzyma nowe narzędzie którego efektem może być umorzenie zobowiązań poprzez przeprowadzenie postępowania upadłościowego, zwanego potocznie upadłością konsumencką. Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze, ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych został uchwalony przez Sejm w dniu 26 czerwca 2014 roku a w życie wejdzie z koncem 2014 roku. Dzięki nowej ustawie znacznie złagodzone zostaną wymogi w stosunku do osób, które chcą ogłosić upadłość i otrzymać tak zwany “nowy start”.

Czy to się opłaca?

Upadłość konsumencka będzie opłacalna. Oczywiście majątek upadłego przepadnie, ale po maksymalnie 36 miesiącach upadły nie będzie już dłużnikiem. Wszelkie zobowiązania upadłego zostaną umorzone, a jego wierzytelności egzekwowane przez wierzycieli, firmy windykacyjne i komorników przestaną istnieć. W szczególnych przypadkach zresztą okres wykonywania planu spłaty może być krótszy niż 36 miesięcy, a nawet będzie można ogłosić upadłość bez planu spłaty, co spowoduje natychmiastowe uwolnienie od zadłużenia.

Jak przeprowadzić proces upadłościowy?

Można to zrobić samemu studiując uchwalone niedawno prawo. Niemniej jednak, trzeba pamiętać, że niska skuteczność upadłości konsumenckiej wynikała dotychczas z odrzucania przez sąd z powodów błędów formalnych. Dużo łatwiejszym sposobem jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej z pomocą wyspecjalizowanych firm, gdzie sztab specjalistów pomoże nam przygotować wniosek o upadłość konsumencką, zgodny z wymogami formalnymi i prawnymi. Szacujemy, że rok 2014 przyniesie dużą zmianę w optyce postrzegania tego instrumentu poprzez konsumentów, którzy popadli w długi.

o Autorze

Pawel Nowak - specjalista ds. upadłości konsumenckiej Antydlug.pl - Jak wyjść z długów powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader