Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Finanse » Kredyty » Faktoring zamiast kredytu

Faktoring zamiast kredytu

autor: bartek1985 | artykuł do pobrania

zamieszczono: 19.03.2014 9:40, przeczytano razy: 522, słów: 377


Czym jest faktoring? Otóż pod tą nazwą kryje się rodzaj transakcji handlowych, w których dana instytucja - bank lub firma faktoringowa - odkupuje od swojego klienta faktury i przekazuje na jego konto gotówkę, będącą większą częścią przejętych należności.


Pierwsza ze stron nazywana jest wtedy faktorem, druga zaś - faktorantem.

Faktoring z regresem czy bez?
Faktoring z regresem to podstawowa oferta, świadczona w ramach usług faktoringowych. Polega na przekazaniu wierzytelności bez przejmowania ryzyka, jakie jest związane z niewypłacalnością dłużnika. A zatem, jeśli nie spłaci on danego zobowiązania, pokryć go musi dany przedsiębiorca. Zamiennie nazywany bywa także faktoringiem niepełnym.

Możliwy jest także faktoring bez regresu, zawierający - poza finansowaniem - możliwość zabezpieczenia się przed ewentualną niewypłacalnością dłużnika. Modele współpracy mogą występować tu w oparciu o polisę własną faktoranta bądź z przejęciem ryzyka przez faktora.

Rodzaje faktoringu
Faktoring eksportowy kierowany jest do przedsiębiorców, posiadających zagranicznych kontrahentów. Faktor, w oparciu o dokumenty odprawy celnej i list przewozowy może sfinansować wartość dostawy. Możliwe jest tutaj zastosowanie faktoringu zarówno z regresem jak i bez niego.

Faktoring zamówieniowy, jak sama nazwa wskazuje, polega na finansowaniu konkretnego zamówienia. Jeżeli klientowi brak środków obrotowych, a chciałby mimo to zrealizować dane zamówienie, może skierować się do faktora z prośbą o sfinansowanie go.

Faktoring a kredyt
Podstawową zaletą faktoringu jest fakt, że zdolność finansowa faktoranta nie jest tu weryfikowana. Na wsparcie mogą więc liczyć także mniejsi przedsiębiorcy, którzy nie mieliby szans na uzyskanie tradycyjnego kredytu w bankach. W ten sposób można ominąć też skomplikowane procedury bankowe, rozciągające się zwykle w czasie i paraliżujące działalność firmy aż do momentu dopełnienia wszystkich formalności.
Dzięki temu przedsiębiorcy mogą poprawić swoją płynność finansową, bez problemu realizować bieżące zamówienia, a nawet korzystać z doradztwa firm faktoringowych w zakresie zarządzania kapitałem obrotowym.

Minusem jest fakt, że nie każdy może z faktoringu skorzystać. Przy jego udziale nie sposób finansować choćby sprzedaży detalicznej, gotówkowej i komisowej. Staje się on bowiem opłacalny dopiero w przypadku kontraktów długoterminowych, z odległymi datami płatności. Co więcej, w finalnym zestawieniu może okazać się, że koszty faktoringu przewyższają koszty uzyskania kredytu o podobnej wartości.

o Autorze

Michal Kinkel
AOW Faktoring S.A.
ul. Traugutta 16B
42-200 Częstochowapowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader