Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Finanse » Inwestycje » Wybieramy lokaty - oprocentowanie zmienne lub stałe

Wybieramy lokaty - oprocentowanie zmienne lub stałe

autor: abtarasew | artykuł do pobrania

zamieszczono: 26.02.2013 10:59, przeczytano razy: 1317, słów: 390


Dzisiejszy rynek finansowy, pozbawiony interesujących form oszczędzania, wywołuje wśród oszczędzających konieczność dokładniejszego zapoznania się z możliwościami oferowanymi przez lokaty. Jedną z tych możliwości jest wybór pomiędzy lokatami ze stałym oprocentowaniem lub zmiennym.


Na wartość przyjmowaną przez oprocentowanie lokat bankowych ma wpływ kilka czynników. Poczynając od inflacji, przez centralne stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego, stawki WIBOR, po zapotrzebowanie na kredyty hipoteczne i gotówkowe, oraz aktualnie prowadzoną rozgrywkę o klienta pomiędzy poszczególnymi bankami. Jak widać, spektrum tych czynników jest dość szerokie, z tego powodu wybór pomiędzy lokatami o oprocentowaniu stałym i zmiennym wymaga zapoznania się z nastrojami panującymi na rynku finansowym.

Lokaty bankowe o oprocentowaniu stałym uzależnione są od warunków rynkowych w momencie przygotowywania oferty przez banki. Dają one możliwość dokładnego wyliczenia nominalnej wartości odsetek, wynikającej z konkretnej kwoty depozytu. Niezależnie jednak od tej informacji, klient decydujący się na oprocentowanie stałe, nie może z góry przewidzieć realnej wartości zysku, na który wpływ ma stopa inflacji w okresie złożenia tegoż depozytu. 

Lokaty bankowe o oprocentowaniu zmiennym uzależniają wartość oprocentowania od aktualnej sytuacji rynkowej podczas całego okresu trwania umowy pomiędzy klientem a bankiem. Największy wpływ na wartość oprocentowania mają stopy procentowe NBP oraz stawka WIBOR, czyli wysokość oprocentowania kredytów udzielanych przez banki bankom. Wraz z ich wzrostem lub spadkiem podąża oprocentowanie zmienne.
Co istotne, oprocentowanie zmienne jest zależne także od innych czynników, przez co jego zmiany nie muszą odpowiadać skali zmian centralnych stóp procentowych. Walka pomiędzy bankami o klientów skłonnych do zdeponowania swoich oszczędności jest tym zacieklejsza, im więcej osób zainteresowanych jest kredytami, które przecież finansowane są właśnie z depozytów bankowych. Zatem wraz z większym zainteresowaniem kredytami, banki muszą zwiększać oprocentowanie depozytów.

Wobec dzisiejszych cięć stóp procentowych dokonywanych przez Radę Polityki Pieniężnej oraz niższych notowań WIBOR, obniżeniu ulega również oprocentowanie produktów finansowych. W sytuacji takiej najlepsze lokaty będą oferowały oprocentowanie stałe, które nie ulegnie wpływom powyższych czynników. Klient decydujący się na założenie lokaty o oprocentowaniu zmiennym może liczyć się z możliwością utraty części oczekiwanych zysków. 
Odwrotnie wyglądałaby sytuacja, kiedy to nastroje rynkowe wskazywały na możliwość podniesienia stóp procentowych. Większy zysk oferowałyby lokaty o oprocentowaniu zmiennym.

o Autorze

Zenon Malicki - specjalista rynku usług bankowychpowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader