Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Finanse » Inwestycje » Kluby inwestora – co to takiego?

Kluby inwestora – co to takiego?

autor: finweb | artykuł do pobrania

zamieszczono: 30.07.2013 11:10, przeczytano razy: 613, słów: 370


Najłatwiej można zdefiniować kluby inwestora jako społeczne inicjatywy skupiające wokół siebie od 3 do 20 inwestorów indywidualnych. Kluby inwestora powoływane są w celu wspólnego inwestowania.


Członkowie klubów tworzą razem wspólny portfel inwestycyjny poprzez uiszczanie regularnie co miesiąc ustaloną składkę. Najważniejszym celem działania klubów inwestora jest nie tyle osiągnięcie jak największych zysków z niego, a wymiana informacji, wspólna nauka i zdobywanie doświadczenia, które pozwoli na stworzenie własnego portfela w przyszłości. Kluby takie często skupiają wokół siebie ludzi w różnym wieku, o różnym poziomie wykształcenia i statusie społecznym, co jest sprzyjające do wymiany poglądów, wiedzy i doświadczenia w zakresie funkcjonowania rynków kapitałowych, inwestowania w akcje i inne instrumenty finansowe.

Powołanie klubu inwestora w Polsce, z prawnego punktu widzenia, nie jest tak proste jak mogłoby się to nam wydawać w pierwszej chwili. Działalność takiego podmiotu związana jest m. in. z aspektami prawa cywilnego i podatkowego. Dlatego też kluczowe jest wybranie odpowiedniej formy prawnej, która w sposób optymalny (często też, najtańszy) pozwoli na pełną realizację przyjętych przez członków klubu celów i zadań. Biorąc pod uwagę różne aspekty prawno-finansowe, uznano ostatecznie, że najodpowiedniejszą formą prawną dla takiej inicjatywy społecznej jest spółka cywilna. Wybranie innej formy prawnej wiązało by się z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a to oznacza m. in. obowiązek płacenia składek do ZUS, wniesienia odpowiednio wysokiego kapitału zakładowego (w przypadku spółek prawa handlowego) oraz dopełnienia wielu formalności związanych z prowadzeniem takiej działalności.

Kluby inwestorskie po raz pierwszy pojawiły się w Stanach Zjednoczonych w latach ’40 XX wieku. Doświadczenia po Wielkim Kryzysie z lat ’30 spowodowały, że ludzie zaczęli zrzeszać się w grupy, aby w ten sposób wspólnie z większą rozwagą lokować swoje środki finansowe i rozłożyć ryzyko inwestycyjne pomiędzy poszczególnych członków klubu. Pomysł był na tyle trafny, że już pod koniec lat ’60 XX wieku kluby inwestorskie zaczęto tworzyć w Europie Zachodniej. Pierwsze pojawiły się we Francji. Obecnie działa nawet Światowa Federacja Klubów Inwestorskich (WFIC) skupiająca systemy klubów z wielu krajów całego świata.

o Autorze

Adam Witczak Analityk Finansolwy Finnacial Web S.A. http://www.finweb.pl/powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader