Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Finanse » Inwestycje » Dlaczego Polacy tak chętnie wybierają lokaty?

Dlaczego Polacy tak chętnie wybierają lokaty?

autor: abtarasew | artykuł do pobrania

zamieszczono: 05.11.2013 15:19, przeczytano razy: 607, słów: 373


Lokaty bankowe cieszą się w Polsce niesłabnącą popularnością. Jest to zjawisko zadziwiające, ponieważ zyski z nich są bardzo niskie w porównaniu z innymi instrumentami finansowymi.


Oprocentowanie lokat sięga maksymalnie 5%, a zyski z giełdy czy funduszy inwestycyjnych oscylują wokół 10% w skali roku, czyli są dwukrotnie wyższe. Nawet najlepsza lokata nie zapewni nam więc zysków na przyzwoitym poziomie. Dlaczego więc lokaty są tak popularne w naszym kraju? Skąd bierze się popularność tego typu inwestycji?

Lokaty nie wymagają od nas wiedzy o finansach

Od ponad 20-stu lat w Polsce jest gospodarka wolnorynkowa i działa giełda. Mamy dostęp do praktycznie wszystkich możliwych sposobów inwestowania, jednak wiedza Polaków z zakresu finansów i inwestycji jest bardzo niewielka. Boimy się inwestować w akcje giełdowe czy fundusze inwestycyjne, nie chcemy podejmować ryzyka związanego z możliwą utratą kapitału. Natomiast lokata bankowa gwarantuje nam zyski i jest bezpieczna, kapitał możemy stracić praktycznie tylko wtedy, gdy nie dotrzymamy terminu obowiązywania umowy i wypłacimy pieniądze z lokaty wcześniej. Nigdy jednak nie zdarzy się, że stracimy pieniądze w całości. Lokaty nie wymagają także od nas rozległej wiedzy ekonomicznej. Nie musimy śledzić wykresów giełdowych i notowań funduszy. Ponadto, oszczędności Polaków są zazwyczaj niezbyt wysokie i sądzą oni, że mają za mało pieniędzy, aby inwestować je w inny sposób niż na lokacie. Nie posiadamy więc dostatecznej wiedzy, że inwestycje w fundusze można zacząć nawet od bardzo małych kwot. Niektóre unit linki mają składki minimalne w wysokości 100 zł.

Brak perspektyw na zmiany

Najbliższy okres raczej nie przyniesie znaczących zmian w sposobie myślenia Polaków o inwestycjach. Cały czas za mało mówimy o różnorodności ofert lokowania kapitału i o sposobach jego pomnażania. Starsze pokolenie ma bardzo wąski zakres wiedzy na ten temat, a młodsze pokolenie nie ma od kogo się uczyć. Nie mamy w mentalności rozmów o inwestowaniu z dziećmi i innymi ludźmi. Jeśli już mówi się o pieniądzach, zazwyczaj mówi się o ich braku. W poszerzaniu wiedzy z zakresu sposobów oszczędzania nie pomaga również system edukacji szkolnej, w którym jest niewiele miejsca na rozmowę o funduszach osobistych.

o Autorze

Robert Malanowski - redaktor serwisu inwestujwlokaty.com.pl zajmującego się inwestowaniem i oszczędzaniem pieniędzy.powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader