Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Finanse » Inwestycje » Czy oszczędzanie na lokacie wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym?

Czy oszczędzanie na lokacie wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym?

autor: abtarasew | artykuł do pobrania

zamieszczono: 28.12.2013 13:07, przeczytano razy: 653, słów: 465


Posiadając jakiekolwiek, oszczędności warto zastanowić się nad sposobem ich pomnożenia. Jest wiele metod inwestowania posiadanych środków. Wiele osób obawia się jednak ryzyka inwestycyjnego, a pod wpływem częstych informacji o kryzysie finansowym nie ma zaufania do rynku kapitałowego.


Nie można się dziwić, że większość osób boi się ulokowania całych oszczędności w ryzykowne przedsięwzięcie. Dla większości z takich inwestorów najlepszym rozwiązaniem jest lokata bankowa. Bankowcy nie obiecują oszałamiających zysków ponieważ oprocentowanie lokat jest niskie i utrzymuje się na poziomie 3 - 5% w zależności od banku i konkretnego rodzaju lokaty. Dla osób, które wybierają ten instrument finansowy najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo ich oszczędności.

Warunek ten spełnia lokata bankowa. Pieniądze znajdujące się na lokacie są prawie w stu procentach bezpieczne. Przed nieprzewidzianymi okolicznościami, które doprowadziłyby bank do stanu niewypłacalności chroni klientów Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W sytuacji kiedy bank nie będzie w stanie wypłacić nam pieniędzy, które w nim ulokowaliśmy, Bankowy Fundusz Gwarancyjny zwróci nam 100% naszego wkładu jeśli nie przekracza on równowartości stu tysięcy euro. Pieniądze na działalność funduszu pochodzą z wpłacanej przez banki obowiązkowej składki rocznej. Takie uregulowanie prawne czyni lokatę bankową jedną z najbezpieczniejszych inwestycji dostępnych na rynku.

Banki pod wpływem bardzo dużej popularności lokat, cały czas wprowadzają do swojej oferty nowe produkty aby nie pozostać w tyle za konkurencją i sprostać oczekiwaniom klientów. Dostępny w internecie i różnych tradycyjnych publikacjach ranking lokat bankowych prezentuje najlepsze i najciekawsze oferty dostępne na polskim rynku usług bankowych. Najlepsze lokaty w rankingu nie muszą jednak być najkorzystniejsze także dla nas. Warto indywidualnie rozważyć jaka będzie nasza najlepsza lokata. Jednym z podstawowych parametrów jest sposób oprocentowania lokaty. Zmienne oprocentowanie może wzrosnąć lub zmaleć pod wpływem ogłoszenia przez Radę Polityki Pieniężnej wzrostu lub spadku oficjalnych stóp procentowych. Decyzje banków w sprawie oprocentowania ich produktów są bowiem ściśle związane z decyzjami Rady Polityki Pieniężnej. Stałe oprocentowanie lokaty pozwoli uniknąć niespodzianek i zagwarantuje zysk na wcześniej ustalonym poziomie. Inną ważną sprawą jest wybór rodzaju lokaty.

Najpopularniejsze są lokaty terminowe i dynamiczne. W tych pierwszych bank daje wyższe oprocentowanie ale w przypadku wycofania pieniędzy przed ustalonym terminem klient traci wszystkie odsetki. Lokaty dynamiczne pozwalają na wycofanie oszczędności w dowolnej chwili bez żadnych konsekwencji. Ich oprocentowanie jest niższe ale czasami takie rozwiązanie jest korzystniejsze niż rezygnowanie z lokaty w ogóle z obawy o jej przedterminowe zerwanie. Porównanie lokat pozwoli na wybór interesującego nas rodzaju lokaty w banku, który oferuje najlepsze warunki i najwyższe oprocentowanie. Dobrze podjęta decyzja da nam pewność, że nasze oszczędności przyniosą spodziewany zysk i satysfakcję z dobrze zainwestowanych pieniędzy.

o Autorze

Autorem artykułu jest Marek Witkowski - doradca w kwestiach finansowych - współtworzy blog http://rankinglokatbankowych.blogspot.compowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader