Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Edukacja » Niekonwencjonalne metody skutecznej nauki języka angielskiego

Niekonwencjonalne metody skutecznej nauki języka angielskiego

autor: Marek Boczarski | artykuł do pobrania

zamieszczono: 17.02.2010 8:37, przeczytano razy: 2369, słów: 769


Mimo szerokiej oferty kursów i szkół uczących języka angielskiego wybór właściwej nie jest łatwy ponieważ nie zawsze metody przez nie stosowane są skuteczne. Na szczęście istnieje wiele skutecznych i ciekawych metod nauki angielskiego. Chciałbym przybliżyć kilka interesujących metod, które pomagają w sposób naturalny przyswoić język angielski.


Total Physical Response - wykorzystaj ciało w nauce języka.
Jedną z najbardziej efektywnych i przynoszących rezultaty metod nauki angielskiego jest metoda Total Physical Response opracowana przez Dr. Jamesa Ashera. Opiera się ona na połączeniu nauki języka angielskiego z ruchem fizycznym. Połączenie ruchów ciała z nauką języka powoduje powstanie trwalszych połączeń neurologicznych w naszym układzie nerwowym - tak więc uczymy się szybciej, pamiętamy więcej i dłużej.
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie San Jose wykazały, że studenci którzy poruszali się w trakcie nauki angielskiego przyswajali więcej słownictwa i gramatyki w krótszym czasie, w porównaniu do studentów którzy tego samego materiału uczyli się siedząc. Istotne jest to, że wykonane rok później testy wykazały, że studenci uczący się w ruchu nadal pamiętają co najmniej 80% wyuczonego materiału, podczas gdy druga grupa studentów zapomniała ponad 80% z tego co się uczyła.
Jak można wykorzystać to w praktyce? Najprostsza rada: ruszaj się gdy uczysz się angielskiego! Ucz się angielskiego spacerując albo biegaj słuchając lekcji. Aby osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty w nauce angielskiego - bądź aktorem! Postaraj się odzwierciedlać ruchami przyswajane zwroty. Na przykład jeśli słyszysz słowo "go"- zacznij chodzić. Wykorzystując te wskazówki w sposób bardziej trwały zapisujesz język w swoim układzie nerwowym i podświadomości, dzięki czemu przyswajasz więcej, pamiętasz na dłużej i jesteś w stanie używać języka angielskiego swobodniej.

Nauka angielskiego przy pomocy filmów
Filmy angielskojęzyczne mogą być bardzo przydatne do nauki angielskiego, ale muszą być użyte we właściwy sposób. Nie oglądaj od razu całych filmów w oryginale. Jeśli nic z nich nie zrozumiesz, to niczego się nie nauczysz.
Zastosuj się do poniższych wskazówek, a osiągniesz świetne rezultaty w nauce angielskiego:
Oglądaj tylko jedną scenę (około 2-3 minuty) przez cały tydzień.
a) Najpierw oglądaj wybraną scenę z polskimi napisami. To pozwoli Ci zrozumieć akcję i dialogi.
b) Następnie obejrzyj tą samą scenę z angielskimi napisami. Zatrzymuj film i sprawdzaj w słowniku nowe słowa których nie rozumiesz. Zapisz sobie nowe zdania w notatniku.
c) Teraz obejrzyj scenę kilka razy z angielskimi napisami bez zatrzymywania.
d) Później obejrzyj scenę kilka razy bez napisów.
e) Powtarzaj czynnosći a) - d) w każdy dzień przez cały tydzień.
W następnym tygodniu zrób dokładnie to samo z kolejną partią filmu. Będziesz potrzebować wiele czasu aby skończyć film. Nie martw się tym. Ucząc się w ten sposób poprawisz swoje umiejętności słuchania i mówienia po angielsku bardzo szybko. Ta metoda nauki skuteczna pomoże Ci poprawić twój język angielski.

Metoda "ograniczonego słuchania"
„Ograniczone słuchanie" oznacza słuchania wielu materiałów na ten sam temat. Ta metoda jest dużo bardziej skuteczna od nauki poprzez słuchanie zróżnicowanych materiałów, dotyczących wielu różnych tematów. Uczący się, którzy używają materiałów skupiających się na podobnych rzeczach uczą się szybciej i mówią lepiej od tych używających bardziej zróżnicowanych materiałów.
Można na przykład wybrać jednego autora lub mówcę i używać tylko jego materiałów. Słuchać wielu jego nagrań, książek audio lub wystąpień. Jest to skuteczne ponieważ każdy autor lub mówca ma swój ulubiony zasób słownictwa i gramatyki. Dlatego naturalnie powtarza wiele rzeczy. Słuchają wielu nagrań tej samej osoby automatycznie uzyskujemy dużą ilość powtórzeń tego samego słownictwa, przez co uczymy się szybciej i zapamiętujemy lepiej.
Inną opcją jest wybranie jednego tematu, który nas interesuje i skupieniu się na nim. Możemy przeczytać jakąś łatwą książkę, później słuchać ją w wersji audio, poszukać materiałów na jej temat w internecie a na końcu obejrzeć film na jej podstawie.
Przykładem nauki poprzez „ograniczone słuchanie" może być przeczytanie książki „Charlie and the Chocolate Factory". Później możemy obejrzeć film będący jej ekranizacją. Następnie poszukajmy materiałów prasowych na ten temat, wywiadów z aktorami itp. Stosując taką metodę przyswoimy dużą ilość słownictwa w krótkim czasie, a co za tym idzie możemy poprawić język angielski bardzo szybko.

o Autorze

Marek Boczarski

http://www.mow-po-angielsku.blogspot.compowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader