Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Edukacja » Gdy komórka popełnia samobójstwo

Gdy komórka popełnia samobójstwo

autor: arkadiusz | artykuł do pobrania

zamieszczono: 11.08.2014 22:15, przeczytano razy: 710, słów: 446


Śmierć komórek w ustroju ludzkim może być skutkiem np. uszkodzenia lub deficytu tlenu. Ten ostatni wypadek zachodzi w toku zawału serca lub udaru niedokrwiennego mózgu. W tej sytuacji śmierć otrzymała określenie nekrozy - martwicy.


Zanany jest tymczasem całkowicie odmienny typ śmierci komórek, który jest w zasadzie postacią jej samobójstwa. Nazywa się go terminem programowanej śmierci komórki bądź zwięźlej - apoptozy. Każda komórka posiada w sobie skomplikowany instrument umożliwiający zajście apoptozy. W standardowo funkcjonującej komórce aparat ten jest bezczynny, lecz może zostać on pobudzony przez rozmaite czynniki. Programowana śmierć komórki jest procesem zachodzącym szalenie często w organizmie człowieka i jest to proces całkowicie zwyczajny. Tą drogą umierają komórki nabłonka jelitowego, które spełniły już ich funkcję. Apoptoza zachodzi także w gruczole mlecznym po ukończeniu okresu karmienia piersią. W toku rozwoju płodowego zachodzi znaczna nadprodukcja neuronów - powstaje ich znacznie więcej niż trzeba. W czasie okołourodzeniowym ten nadmiar komórek nerwowych zostaje wyrównany - niepotrzebne komórki umierają właśnie na drodze apoptozy. Apoptoza służy dodatkowo do usuwania komórek, które mogły by tworzyć zagrożenie dla ustroju np. komórek z nadwyrężonym kwasem deoksyrybonukleinowym.

Oba wymienione rodzaje śmierci komórek manifestują się przez odmienne odchylenia w jej morfologii. Komórka nekrotyczna zwiększa swoją objętość na skutek niekontrolowanego dopływu wody do jej wnętrza. Morfologia komórki ulegającej śmierci przez apoptozę jest specyficzna: jej pojemność się redukuje, chromatyna (zawartość jądra komórkowego) podlega kondensacji, a później jądro komórkowe dzieli się na sferyczne części. Swoista morfologia komórki, która uległa apoptozie pozwoliła na wykrycie tego typu śmierci (takie osobliwe komórki zaintrygowały naukowców obserwujących pod mikroskopem preparaty ze skrawkami tkanek).

Narzędziem, jakie umożliwia komórce popełnienie samobójstwa jest zbiór enzymów, z których najważniejsze to kaspazy. Kaspazy są enzymami proteolitycznymi, a ich uaktywnienie powoduje, że proteiny tworzące komórkę ulegają unicestwieniu. Kaspazy niszczą między innymi białka szkieletu komórki filamentów pośrednich a także mikrofilamentów aktynowych jak również otoczki jądrowej (laminy). Poszatkowaniu (na odcinki o regularnej rozciągłości) ulega także nitka kwasu deoksyrybonukleinowego. Komórka może zostać pobudzona do apoptozy poprzez wiele czynników. Niektóre cytokiny i hormony łącząc się z właściwymi białkami receptorowymi potrafią wywoływać śmierć programowaną.Ponadto apoptoza może być indukowana przez procesy zachodzące w środku komórki. W takim procesie dochodzi do wyzwolenia się cytochromu c z wnętrza mitochondrium do cytosolu. Zapoczątkowuje to serię reakcji doprowadzającą do uruchomienia kaspaz oraz ostatecznie unicestwienia komórki (jaka przyjmuje swoistą morfologię).

o Autorze

Arkadiusz Nowak - zajmuję się popularyzacją wiedzy przyrodniczej i medycznejpowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader