Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Dom-i-ogrod » Żaluzje, rolety czy plisy – co wybrać?

Żaluzje, rolety czy plisy – co wybrać?

autor: adamek | artykuł do pobrania

zamieszczono: 18.12.2014 14:48, przeczytano razy: 688, słów: 424


Nowoczesne systemy przesłon okiennych to wiele nowych możliwości, zwłaszcza w kwestii swobody aranżacji wnętrz. Każdy z systemów takich jak: żaluzje, rolety czy plisy, ma swoich zwolenników i przeciwników.


Każdy z nich ma również swoje wady oraz zalety. W niniejszym tekście postaramy się przybliżyć Państwu właściwości każdego z tych systemów, tak aby wybór dowolnego z nich, był ściśle dopasowany do Państwa potrzeb oraz oczekiwań. Zacznijmy od popularnych żaluzji. Jeszcze do niedawna był to podstawowy rodzaj nowoczesnych przesłon okiennych, zwłaszcza wewnętrznych. Współcześnie żaluzje mają już nieco inny charakter, a to głównie ze względu na zmianę konstrukcji okien, które obecnie najczęściej nie są już rozkręcane. Obecnie największym zainteresowaniem klientów cieszą się żaluzje drewniane oraz aluminiowe, instalowane na specjalnych prowadnicach, często wyposażone w napęd elektryczny. Współcześnie są to zwykle systemy montowane na zewnątrz okna.

Zaletą przesłon okiennych tego typu jest możliwość niemal całkowitego odcięcia światła docierającego do wnętrza pomieszczenia – niemożliwe do osiągnięcia przy zastosowaniu popularnych plis lub większości rolet materiałowych. Wadą jest ciężar, estetyka oraz ograniczony sposób regulacji natężenia światła. Rolety to współcześnie chyba najbardziej popularne przesłony okienne, chętnie kupowane tak przez klientów indywidualnych jak i przez właścicieli biur czy zarządców obiektów użyteczności publicznej. Wiele rodzajów rolet zapewnia dużą swobodę wyboru, jeśli chodzi o formę rolety, sposób jej składania czy poziom izolacji świetlnej, jaką oferuje. Ostatnio sporym zainteresowaniem klientów cieszą się rolety rzymskie, składające się z szerokich pasów materiału, podwieszane nad ramą okienną na specjalnej listwie i nie zwijane, ale składane w harmonijkę – podobnie jak plisy, tyle tylko, że rolety rzymskie zwykle składają się z jednego pasa materiału. Zalety rolet to przede wszystkim wysoka funkcjonalność, prostota montażu, możliwość prania materiału w zwykłej pralce, szeroka paleta kolorów i wzorów oraz estetyczny wygląd. Wady to ograniczona zdolność do całkowitego zaciemnienia wnętrza domu lub biura. Ostatni omawiany rodzaj przesłon okiennych to plisy, czyli specjalne żaluzje plisowane wykonane z tkaniny. Ich podstawową zaletą jest wysoka estetyka, swoboda regulacji natężenia światła oraz możliwość niemal całkowitego zaciemnienia wnętrza. Wadą, w niektórych przypadkach może być awaryjność systemu składania i podciągania plis, a także kłopot z utrzymaniem ich w czystości – pranie może uszkodzić system sznureczków, a zatem jedynym skutecznym sposobem ich czyszczenia może być odkurzanie lub prysznic.

o Autorze

Kuba Adamekpowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader