Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Dom-i-ogrod » Wnetrza » Klasyfikacja schodów według konstrukcji

Klasyfikacja schodów według konstrukcji

autor: StarDesign | artykuł do pobrania

zamieszczono: 19.12.2014 12:47, przeczytano razy: 1042, słów: 525


Drodzy czytelnicy, tym postem rozpoczniemy cykl artykułów mający na celu przybliżyć Wam klasyfikację schodów wewnętrznych ze względu na różne kryteria. Na pierwszy ogień idą schody wewnętrzne sklasyfikowane według konstrukcji.


Schody wspornikowe o stopniach wspornikowych

Ten rodzaj konstrukcji można stosować zarówno przy schodach kręconych, jak i prostych. Nazywane są również schodami półkowymi, są najczęściej wybieranym typem konstrukcji w ostatnim czasie. Duże powodzenie zawdzięczają atrakcyjnym walorom wizualnym, a ich minimalistyczna forma wspaniale komponuje się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach.

Konstrukcja tych schodów polega na tym, że każdy ze stopni jest niezależnie mocowany jako belka/półka w ścianie nośnej (przy budowie prostej). Natomiast jeżeli chodzi o schody kręcone, stopnie mocowane są również jednostronnie ale do słupa, który jest umieszczony centralnie w całej konstrukcji schodów.

 

Wspornikowe o biegach wspornikowych

Wspornikowe o biegach wspornikowych, zarówno jak przy schodach opisanych wyżej można stosować taki projekt zarówno przy schodach prostych, jak i kręconych.

Budowa jest również podobna, jednak mocowane elementy to już nie same stopnie, ale całe biegi. Mają tzw budowę monolityczną czyli, w przeciwieństwie do schodów wspornikowych o stopniach wspornikowych, tworzą jedną zwartą całość.

Obydwa opisane powyżej rodzaje schodów można stosować w różnych wnętrzach. Jeśli korzystamy ze schodów dwa do czterech razy na dobę, a do ich usytuowania mamy ograniczone miejsce, to bez obaw można zastosować opisane konstrukcje w wersji kręconej. Zajmują bowiem mało miejsca, a do tego bardzo ładnie się prezentują. Jeżeli chodzi o prostą konstrukcję schodów wspornikowych to bez obaw można się o nią pokusić kiedy korzystamy ze schodów znacznie częściej i jeśli np. mamy dzieci. Prosta budowa schodów będzie dla nich bezpieczniejsza. Wadą tych projektów jest to, że trzeba je planować już na etapie projektowania całego budynku, w którym mają się znajdować. Zmusza nas do tego sposób a jaki są one montowane.

 

Schody policzkowe

Schody policzkowe, to takie których stopnie są podpierane przez jedną lub więcej belek policzkowych. Belki policzkowe są to elementy nośne, skośnie położone i zwykle wsparte na belkach spocznikowych.

Schody policzkowe dzielimy w zależności od liczby belek policzkowych w biegu schodów

oraz od sposobu zamocowania. Podparcie stopni w tego rodzaju schodów jest następujące: z jednej strony oparte na murze klatki schodowej, z drugiej na belce policzkowej, z obydwu stron podparte belkami policzkowymi lub oparte na jednej belce policzkowej. Ze względu na budowę takie schody są często stosowane na klatkach schodowych i w innych miejscach o podobnym natężeniu ruchu.

 

Schody płytowe

Ich konstrukcja składa się z płyty biegowej oraz płyty spocznikowej, natomiast bieg może mieć następujące formy:

      • płyty wspornikowej osadzonej w ścianie nośnej,

      • płyty wolnopodpartej na płytach spocznikowych,

      • jednego elementu połączonego z płytami spocznikowymi, tworząc płytę jednoprzęsłową, załamaną, która może być wolnopodparta lub zamocowana w poprzecznych ścianach klatki schodowej.

Wykonywane są z żelbetu. Najczęściej są montowane w miejscach o dużym natężeniu ruchu: budynki administracyjne, szkoły, klatki schodowe w blokach mieszkalnych.

 

o Autorze

Marta Wanat Prowadzi witrynę Nowoczesne-schody.pl, projektanta i porducenta nowoczesnych schodów wewnętrznych zaprojektowanych na indywidualne zamówienie.powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader