Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Dom-i-ogrod » Wnetrza » DGP grawitacyjne czy wymuszone?

DGP grawitacyjne czy wymuszone?

autor: Suzi | artykuł do pobrania

zamieszczono: 13.03.2015 10:42, przeczytano razy: 471, słów: 384


Kominki od wieków gościły w architekturze, a ich główną rolą było ogrzewanie pomieszczeń. Ostatnie trendy nowoczesnych aranżacji przywracają kominki do łask. Okazuje się, że oprócz funkcji dekoracyjnych są niezwykle praktyczne i mogą ogrzać nawet cały dom. 


Czym jest DGP 


Coraz częściej jest częściej można usłyszeć o nowoczesnym systemie DGP. Jest to system dystrybucji gorącego powietrza. W przypadku kominków stosowanie takiego systemu jest bardzo korzystne. Odpowiednio rozplanowany system jest w stanie rozdysponować gorące powietrze w taki sposób, aby ciepło kominka docierało do każdego pomieszczenia.


Dystrybucja powietrza możliwa jest dzięki dwóm systemach: grawitacyjnym i mechanicznym. Oba te systemy wykorzystują bardzo podobną instalację rur lub kanałów, jednak wybór systemu ogrzewania zależy od ilości pomieszczeń ogrzewanych tą metodą.


DGP w systemie grawitacyjnym (naturalnym)


System grawitacyjny często jest wykorzystywany przy wentylacji mieszkań. Dzięki unoszeniu się ciepłego powietrza jest również wykorzystywany w ogrzewaniu kominkowym. Odpowiedni rozkład kanałów pomaga ogrzanemu powietrzu wędrować do pomieszczeń. Dzięki temu, że ruch powietrza wywoływany jest naturalnym zjawiskiem konwekcji, instalacja ta jest niezawodna. Niemniej jednak stosowanie tego systemu jest ograniczony zasięg działania.


Ogrzewane tym systemem pomieszczenia musza znajdować się w pobliżu pokoju, w którym znajduje się kominek. Dodatkowo instalacja ta może obejmować maksymalnie do czterech pomieszczeń. Dystrybucja ciepłego powietrza na wyższe kondygnacje w tym przypadku staje się problematyczne, ponieważ powietrze z kominka może być rozprowadzane na maksymalną odległość 4-4.5 m.


DGP w systemie mechanicznym (wymuszonym)


System ten dzięki zamontowanej turbinie elektrycznej umożliwia rozprowadzenie ciepłego powietrza w kanałach dochodzących nawet do 10 m długości. Czyni to instalację mechaniczną znacznie praktyczną i dającą znacznie więcej możliwości. Ogrzane powietrze może być dostarczane do pomieszczeń, które znajdują się daleko od kominka oraz na wyższe kondygnacje.


Stosowanie tego systemu wymaga jednak zastosowania pewnych elementów wygłuszających. Ogrzane powietrze szybciej i efektowniej rozchodzi się do pomieszczeń dzięki turbinie elektrycznej. Niemniej jednak jej działanie jest słyszalne, dlatego warto ją wygłuszyć.

Wybór instalacji DGP zależy od systemu rozprowadzania ogrzanego przez kominek powietrza oraz od ilości pomieszczeń, jakie chcemy objąć instalacją. W przypadku obu instalacji należy zastosować się do następujących porad:

  • zaplanuj dokładnie rozkład instalacji,
  • wybierz najbardziej praktyczne i funkcjonalne rozwiązania,
  • pamiętaj o odpowiedniej wentylacji zarówno wkładu kominkowego jak i pomieszczeń ogrzewanych systemem DGP.

o Autorze

Artykuł powstał w oparciu o informacje zamieszczone na: http://www.systemkominkowy.com/ogrzewanie-kominkowe Gabriela Rozmysłowiczpowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader