Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Dom-i-ogrod » Rodzaje i przeznaczenie okapów

Rodzaje i przeznaczenie okapów

autor: qwant | artykuł do pobrania

zamieszczono: 19.12.2014 15:15, przeczytano razy: 550, słów: 368


Okap to jedno z podstawowych urządzeń, jakie powinno się znaleźć w każdej kuchni. Jednak z racji mnogość różnorodnych modeli, jakie są na rynku dostępne, niejednokrotnie niełatwo jest samemu zdecydować, który z nich sprawdzi się w danym przypadku najlepiej.


Kwestią jest więc wybór modelu odpowiedniego do konkretnych potrzeb i oczekiwań oraz rodzaju posiadanej kuchni. Dlatego warto wiedzieć do czego służy zatem okap, jakie są jego rodzaje i czym należy się kierować dokonując wyboru konkretnego modelu?

Zasadniczą rolą okapu w kuchni jest usuwanie nieprzyjemnych zapachów i oparów, które powstają w trakcie gotowania. Jednak nie tylko. Okap ma również za zadanie wyłapywać z powietrza parę wodną oraz drobiny tłuszczu. Jest to funkcja o tyle istotna, iż w przypadku braku okapu w kuchni, para i drobiny osadzają się na sprzętach i meblach kuchennych, co w sposób niekorzystny wpływa na całe pomieszczenie.

Typy okapów

Zgodnie z podstawową klasyfikacją okapów, wyróżnia się:

  • okapy uniwersalne, zwane pochłaniaczami lub okapami podszafkowymi, które stanowią najpopularniejszy typ okapów. Wyróżnia je prosta konstrukcja i łatwy sposób montażu,
  • okapy przyścienne, zwane okapami kominowymi, mocuje się przy ścianie,
  • okapy wyspowe, dedykowane kuchniom, w których stanowisko do gotowania zostało umieszczone z dala od ściany. Montuje się je do sufitu, bezpośrednie nad wolnostojącą kuchenką lub płytą,
  • okapy teleskopowe, które posiadają wysuwaną półkę i są przeznaczone do zabudowy w szafce. W momencie wysunięcia okapu z szafki, rozpoczyna on pracę.
  • okapy wkłady, zwane również szafkowymi, są montowane w odpowiednich szafkach, przez co są niemalże niewidoczne,
  • okapy uchylne zostały przystosowane do montażu w szafkach, z tymże w ich przypadku drzwiczki uchylają się odgórnie,
  • okapy blatowe stanowią natomiast najnowocześniejszą grupę okapów. Montuje się je na blacie przy stanowisku do gotowania. Silnik okapu zamieszcza się tu pod blatem roboczym.

Należy jednocześnie zaznaczyć, iż prawie każdy z dostępnych na rynku okapów może pracować w jednym z dwóch trybów – pochłaniacza lub wyciągu. Tryb wyciągu wymaga podłączenia okapu do odpowiedniego pionu wentylacyjnego bądź też bezpośredniego odprowadzenia przez ścianę na zewnątrz domu, z kolei tryb pochłaniacza wymaga zamontowania odpowiednich filtrów węglowych, które mają za zadanie oczyszczać powietrze z nieprzyjemnych zapachów.

Źródło: http://www.ciarko.pl/

o Autorze

Anna Nowakpowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

5.0/5(1 votes)komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader