Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Dom-i-ogrod » Ogrodzenia: historia, rodzaje, zastosowanie

Ogrodzenia: historia, rodzaje, zastosowanie

autor: pennylane | artykuł do pobrania

zamieszczono: 01.05.2015 11:35, przeczytano razy: 608, słów: 358


Nie bez powodu ludzie od lat odgradzali swoje posesje – dotyczyło to zarówno zamków jak i zwykłych wiejskich chat. Właśnie w ten prosty sposób bronili swojego dobytku, ale także wytaczali granice prywatności.


Choć świat poszedł do przodu, idea ogradzania się nie zmieniła, choć znacznie rozwinęła. Jak wyglądają ogrodzenia XXI wieku?

Trochę historii

Słowo płot oznaczający „grodzę plecioną z chrustu” pojawiło się już w XIV wieku. To właśnie wtedy na terenach osiedlonych przez Słowian tworzone były pierwsze ogrodzenia, które otaczały nie tylko posesję, ale przede wszystkim pastwisko. Płoty wykonywane były przede wszystkim z drewna i kamienia, które do dziś są często używane. Na terenie naszego kraju przeplatane gałązki pali występowały dość długo, zaczęto używać również sznurów do wiązania. Późniejsza produkcja gwoździ dokonała rewolucji, bo ogrodzeń pojawiało się coraz więcej. Podobnie było z cementem, który jako materiał do tworzenia zaprawy murarskiej spowodował tworzenie słupów. Wraz z rozwojem przemysłu zaczęto wykonywać wybetonowane progi zwane powszechnie podmurówką.

Dzisiejsze płoty

Coraz częściej przy tworzeniu ogrodzeń wykorzystywane jest wzornictwo przemysłowe. Dotyczy to zwłaszcza płotów metalowych. To właśnie metal jest obecnie najchętniej wykorzystywanym tworzywem do ogrodzeń. Z niego wytwarzane są zarówno ogrodzenia kute, często wykonywane indywidualnie i bardziej pracochłonne i droższe, a także tańsze płoty żeliwne, które są odlewane w formach. Metalowe ogrodzenia coraz częściej są produkowane również przez zakłady ślusarskie, w których wykorzystywane są gotowe elemnty stalowe.

Praktycznie i niedrogo

Najbardziej znanym sposobem na ogrodzenie jest metalowa siatka, która nie tylko jest niedroga, ale również łatwo dostępna i prosta w montażu. Produkowana najczęściej ze stalowego drutu, który wcześniej przeszedł odpowiedni proces cynkowania zapewnia solidność i trwałość. Oprócz tradycyjnych siatek, popularne są także panele ze zgrzewanego drutu czy też metalowe sztachety. W przemyśle najczęściej wykorzystuje się metalowe ogrodzenia panelowe, które są zbudowane z poziomych i pionowych zgrzewanych prętów stalowych. Dzięki wcześniej ocynkowanemu materiałowi cała konstrukcja jest odporna chociażby na niekorzystne warunki pogodowe, co zapewnia stabilność na lata. 

o Autorze

Joanna Michalik. Artykuł powstał przy współpracy z zespołem specjalistów Weldon http://www.kontenery.weldon.pl/uslugi-i-produkcja-metalowa/ogrodzenia-metalowe/powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader