Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Dom-i-ogrod » Ogrod » Woda ze studni źródłem dużych oszczędności

Woda ze studni źródłem dużych oszczędności

autor: Grzegorz1969 | artykuł do pobrania

zamieszczono: 10.04.2014 23:04, przeczytano razy: 606, słów: 456


Utrzymanie domu coraz więcej kosztuje. Jednym dynamiczniej rosnących kosztów eksploatacji są koszty wody. Woda z wodociągu ma bardzo wysoką cenę dlatego bardzo rozsądną alternatywą jest czerpanie jej z własnego ujęcia wody czyli studni wykorzystując do tego pompy głębinowe.


Utrzymanie domu coraz więcej kosztuje.

Jednym dynamiczniej rosnących kosztów eksploatacji są koszty wody. Woda z wodociągu oprócz wielu niewątpliwych zalet ma także podstawową wadę to jest bardzo wysoką cenę. Z tego też powodu bardzo rozsądną alternatywą dla wody z wodociągu jest czerpanie jej z własnego ujęcia wody czyli studni wykorzystując do tego pompy głębinowe.
Praktycznie na każdej działce można wydrążyć studnię i czerpać z niej wodę.

Obecnie obowiązujące przepisy czyli ustawa "Prawo Wodne: umożliwiają wykopanie lub wiercenie własnej studni bez uzyskania nawet pozwolenia przy zachowaniu pewnych uwarunkowań :
1) Pobór wody przez pompę ze studni nie powinien być większy niż 5 metrów sześciennych na dobę ;
2) Wydajność pomp do czerpania wody nie powinna przekraczać 0,5 metra sześciennego na godzinę;
3) Głębokość odwiertu nie może przekraczać 30 metrów.
W przypadku gdy odwiert studni znajduje się co najmniej 5 metrów od granicy działki nie jest również potrzebna zgoda sąsiada.
Ze względów sanitarno-epidemiologicznych zostały wprowadzone również ograniczenia co do odległości w jakiej może się znajdować ujęcie wody od obszarów mogących bezpośrednio spowodować skażenie ujęcia wody oraz wód głębinowych. Z tego względu studnia nie może znajdować się bliżej niż:
- 7,5 metra od przydrożnego rowu ;
- 15 metrów od szamba lub budynku inwentarskiego, płyt gnojowych oraz wydzielonych miejsc chowu zwierząt;
- 30 metrów od od drenów rozsączających ścieki oczyszczonych biologicznie ;
- 70 metrów od drenów rozsączających ścieki nieoczyszczone biologicznie.
W praktyce oznacza to, że decydując się na studnie na większości działek budowlanych nie można budować przydomowych oczyszczalni ścieków. Jest to jeden z najważniejszych warunków, który należy spełnić przy budowie studni niezależnie od tego czy pobierana ze studni woda będzie używana do celów spożywczych czy też tylko na cele gospodarcze. Spowodowane jest to tym, że skażeniu może ulec źródło przez co woda pobierana z innych studni korzystających z tych zasobów wody może być również skażona. O ile woda dostarczana przez przedsiębiorstwa wodociągowe jest stale monitorowana i badana pod względem chemicznym i bakteriologicznym o tyle badania wody pompowanej z własnego ujęcia są wykonywane sporadycznie.
Pomimo konieczności spełnienia wszystkich tych wymogów pobór wody z własnego ujęcia nawet z głębszych ujęć, gdzie woda pobierana jest przez pompy głębinowe jest ona i tak co najmniej kilka razy tańsza niż woda pochodząca z wodociągu.

o Autorze

Życie uczy, że zrozumienie fizyki i natury umożliwia nie tylko życie w zgodzie z naturą lecz również umożliwia bardziej racjonalne wykorzystanie zasobów którymi obdarza nas przyroda. Grzegorz Siemienowicz dostudni.netpowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader